Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Webb detekoval oxid uhličitý a peroxid vodíku na povrchu Charona

Webb detekoval oxid uhličitý a peroxid vodíku na povrchu Charona

03.10.2024
Spektrum Charona pořízené spektrografem NIRSpec
Credit: S. Protopapa/SwRI/NASA/ESA/CSA/STScI/
JHUAPL

Pomocí dat ze spektrografu Near-Infrared Spectrograph (NIRSpec) na palubě vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST) astronomové detekovali oxid uhličitý (CO2) a peroxid vodíku (H2O2) na zmrzlém povrchu Charona, měsíce Pluta. Jejich zjištění poskytují nové poznatky o chemických procesech a složení povrchu Charona, což by nám mohlo pomoci pochopit původ a vývoj ledových těles ve vnějších oblastech Sluneční soustavy. Spektrální podpisy oxidu uhličitého a peroxidu vodíku na Charonu pomocí pozorování Webbovým dalekohledem (bílá), která prodlužují pokrytí vlnovou délkou předchozích měření průletu New Horizons (růžová) – viz obrázek.

Za Neptunem obíhá kolem Slunce fascinující sbírka malých těles nazývaných transneptunské objekty (TNO – Trans-Neptunian Object). Tyto objekty slouží jako časové kapsle a nabízejí planetárním vědcům pohled do rané Sluneční soustavy.

Charon je jedinečný jako jediný středně velký TNO – tj. s průměrem mezi 500 a 1700 km – pro který je dostupné geologické mapování, a to díky měřením z mise New Horizons,“ řekla Silvia Protopapa ze Southwest Research Institute a její kolegové. „Na rozdíl od větších TNO (např. Pluto, Eris a Makemake) není povrch Charona zastíněn hypertěkavými ledy, jako je metan, s možnou výjimkou směrem k pólům.“

Výsledkem je, že Charon slouží jako vynikající kandidát pro získávání cenných poznatků o procesech, jako je diferenciace, radiační expozice a tvorba kráterů v Kuiperově pásu. Charon byl rozsáhle studován od svého objevu v roce 1978, ale předchozí spektrální data byla omezena na vlnové délky pod 2,5 µm, což zanechalo mezery v našem chápání jeho povrchového složení.

Přítomnost vodního ledu, druhů obsahujících amoniak a organických sloučenin byla zaznamenána již dříve, ale použitý spektrální rozsah nebyl dostatečný pro detekci jiných sloučenin. Protopapa a spoluautoři použili Webbův Near-Infrared Spectrograph k pozorování Charona na vlnových délkách od 1,0 do 5,2 µm. Provedli čtyři pozorování v různých „zeměpisných“ délkách a spolu s laboratorními experimenty a spektrálním modelováním potvrdili přítomnost krystalického vodního ledu a čpavku, a také identifikovali oxid uhličitý a peroxid vodíku.

Pokročilé pozorovací schopnosti Webbova teleskopu umožnily našemu týmu prozkoumat světlo rozptýlené z Charonova povrchu na delších vlnových délkách, než bylo dříve možné, a rozšířily naše chápání složitosti tohoto fascinujícího objektu,“ řekl Ian Wong, vědecký pracovník Space Telescope Science Institute.

Přítomnost peroxidu vodíku naznačuje aktivní ovlivňování vodního ledu ozařováním a světlem na Charonově povrchu, zatímco oxid uhličitý pravděpodobně pochází z podpovrchových rezervoárů oxidu uhličitého přítomných od vzniku měsíce a vystavených na povrch nárazovými událostmi.

Detekce oxidu uhličitého a peroxidu vodíku na Charonu představuje krok vpřed v planetární vědě a nabízí pohled na chemii povrchu tohoto měsíce. Tento výzkum může položit základy pro budoucí studie ke zkoumání dynamiky těles vnější Sluneční soustavy, složení jejich povrchu a účinků slunečního záření.

Naše preferovaná interpretace je, že horní vrstva oxidu uhličitého pochází z nitra a byla vystavena povrchu v důsledku kráterování,“ řekla Protopapa. „Je známo, že oxid uhličitý je přítomen v oblastech protoplanetárního disku, ze kterého se vytvořil systém Pluta. Nové poznatky byly umožněny synergií mezi Webbovými pozorováními, spektrálním modelováním a laboratorními experimenty a jsou možná aplikovatelné na další podobné středně velké objekty za drahou Neptunu.“

Výsledky byly publikovány v časopise Nature Communications.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/webb-carbon-dioxide-hydrogen-peroxide-charons-surface-13305.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz