Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Průlomová studie provedená týmem mezinárodních vědců odhalila bezprecedentní poznatky o povaze asteroidu Ryugu a vrhla světlo na složení malých těles ve Sluneční soustavě bohatých na vodu a uhlík. Nedávná studie týkající se vzorků asteroidu Ryugu, které dopravila na Zemi japonská sonda Hayabusa 2, nabízí nové chápání materiálů rané Sluneční soustavy, zpochybňuje předchozí názory o složení asteroidů a vlivu zemské atmosféry na meteority.
Okna do rané Sluneční soustavy
Asteroidy jako Ryugu jsou zbytky planetárních embryí, která nikdy nedosáhla větších rozměrů, což z nich dělá neocenitelná „okna“ do materiálů, které se vytvořily v rané Sluneční soustavě. Studie se soustředila na laboratorní měření vzorků přivezených zpět na Zemi kosmickou sondou Hayabusa 2 v roce 2020. Hayabusa 2 realizovaná Japonskou agenturou pro kosmický průzkum (JAXA) se zaměřila na odhalení skutečné povahy Ryugu a prozkoumání toho, jak mohou astronomové využít znalosti z oblasti meteoritů a interpretovat teleskopická pozorování jiných hydratovaných asteroidů. Na rozdíl od meteoritů se vzorky Ryugu vyhnuly pozemským změnám – interakci s kyslíkem a vodou v zemské atmosféře.
Reflexní spektroskopie, primární technika spojující laboratorní analýzy meteoritů s pozorováním asteroidů, byla použita k porovnání čerstvých vzorků Ryugu s meteority pozměněnými v pozemském prostředí. Tým úspěšně vyvinul analytické postupy, které zabránily vystavení vzorků zemské atmosféře a zajistily zachování jejich původních podmínek.
Náročné předchozí předpoklady
Předchozí studie naznačovaly, že mineralogie asteroidu Ryugu se podobala CI chondritům, chemicky nejprimitivnějším meteoritům. Jiné studie tomu však odporovaly tím, že odhalily významný rozdíl ve spektrech odrazivosti mezi vzorky Ryugu a chondrity CI. Další výzkumy v nové studii ukázaly, že zahřívání vzorků CI za redukčních podmínek při 300 °C dobře reprodukovalo mineralogii vzorku Ryugu, což vedlo ke spektrům, která se těsně shodují se spektry vzorků Ryugu.
Zjištění zpochybňují předchozí předpoklady o mateřských tělesech chondritů CI a zdůrazňují náchylnost spekter primitivních meteoritů k pozemskému zvětrávání. Studie naznačuje, že skutečná rodičovská tělesa CI chondritů pravděpodobně vykazují tmavší a plošší spektra odrazivosti, než se dříve myslelo.
Pokročilé znalosti Sluneční soustavy
„Tato studie otevírá nové cesty k pochopení složení a vývoje malých těles Sluneční soustavy. Když vezmeme v úvahu dopad pozemského zvětrávání na meteority, můžeme zpřesnit naše interpretace složení asteroidů a posouvat naše znalosti o rané historii Sluneční soustavy,“ řekla Kana Amano, bývalá doktorandka ve skupině pro výzkum rané evoluce Sluneční soustavy na univerzitě Tohoku, která je spoluautorkou příspěvku.
Podrobnosti o zjištěních Kana Amano a jejích kolegů byly zveřejněny v časopise Science Advances dne 6. prosince 2023.
Zdroj: https://scitechdaily.com/rethinking-cosmic-origins-the-ryugu-asteroid-samples-revelatory-findings/
autor: František Martinek