Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Vzdálené supernovy mohly ovlivnit rozmanitost života na Zemi

Vzdálené supernovy mohly ovlivnit rozmanitost života na Zemi

29.04.2023

Nová studie publikovaná v Ecology and Evolution Henrikem Svensmarkem z DTU Space ukázala, že exploze hvězd, známé také jako supernovy, výrazně ovlivnily rozmanitost mořského života za posledních 500 milionů let. Fosilní záznamy byly rozsáhle studovány a odhalily významné rozdíly v rozmanitosti forem života v průběhu geologické historie. Základní otázkou v evoluční biologii je identifikace procesů odpovědných za tyto výkyvy.

Nový výzkum odhaluje překvapivé zjištění: kolísání počtu blízkých supernov úzce odpovídá změnám v biologické rozmanitosti mořských rodů za posledních 500 milionů let. Tato korelace je zřejmá, když je křivka mořské diverzity upravena tak, aby zohledňovala změny v mělkých pobřežních mořských oblastech, které jsou významné, protože poskytují stanoviště pro většinu mořského života a nabízejí nové příležitosti pro evoluci, protože se rozšiřují nebo zmenšují. Změny v dostupných mělkých mořských oblastech tedy hrají roli při utváření biologické rozmanitosti.

Možným vysvětlením spojení supernova-diverzita je to, že supernovy ovlivňují klima Země,“ říká Henrik Svensmark, autor článku a hlavní výzkumník na DTU Space. „Vysoký počet supernov vede k chladnému klimatu s velkým teplotním rozdílem mezi rovníkem a polárními oblastmi. To má za následek silnější větry, míchání oceánů a transport živin nezbytných pro život do povrchových vod podél kontinentálních šelfů.“

Článek dochází k závěru, že supernovy jsou životně důležité pro primární bioproduktivitu tím, že ovlivňují transport živin. Hrubá primární bioproduktivita poskytuje energii ekologickým systémům a spekulace naznačují, že změny v bioproduktivitě mohou ovlivnit biologickou rozmanitost. Současné výsledky jsou v souladu s touto hypotézou.

Nové důkazy ukazují na spojení mezi životem na Zemi a supernovami, zprostředkované vlivem kosmického záření na mraky a klima,“ uzavírá Henrik Svensmark.

Když hmotné hvězdy explodují, produkují kosmické záření, což jsou elementární částice s obrovskou energií. Kosmické paprsky putují do naší Sluneční soustavy, kde některé svou cestu ukončí srážkou se zemskou atmosférou. Předchozí studie Henrika Svensmarka a kolegů, na které se odkazuje, ukazují, že se stávají primárním zdrojem iontů, které pomáhají vytvářet aerosoly potřebné při tvorbě mraků.

Vzhledem k tomu, že mraky mohou regulovat sluneční energii dopadající na zemský povrch, kosmické záření-aerosol-mrak ovlivňuje klima. Důkazy ukazují podstatné změny klimatu, když se intenzita kosmického záření během milionů let změní o několik set procent.

Zdroj: https://scitechdaily.com/trillions-of-miles-away-distant-supernovae-may-impact-the-diversity-of-life-on-earth/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz