Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Vzácná hvězda druhé generace nalezená za hranicemi Mléčné dráhy

Vzácná hvězda druhé generace nalezená za hranicemi Mléčné dráhy

12.09.2024

Hvězdy z Velkého Magellanova mračna odhalují nové informace o tom, jak vesmír získal své prvky. První generace hvězd proměnila vesmír. Uvnitř jejich jader se sloučil jednoduchý vodík a helium do dalších prvků. Když tyto hvězdy zemřely, explodovaly a rozesely tyto nové prvky do vesmíru. Železo kolující ve vašich žilách, vápník ve vašich zubech a kostech a sodík pohánějící vaše myšlenky, to vše se zrodilo v srdci dávno mrtvých hvězd.

Nikdo nebyl schopen najít ani jednu z těchto hvězd první generace, ale vědci oznámili unikátní nález: hvězdu z druhé generace, která se původně zformovala v jiné galaxii, než je ta naše.

Velký Magellanův oblak v IR záření
Credit: NASA/JPL

Tato hvězda poskytuje jedinečné okno do velmi raného procesu tvorby prvků v jiných galaxiích, než je naše vlastní,“ řekl Anirudh Chiti, postdoktorand z University of Chicago a hlavní autor článku oznamujícího toto zjištění. „Vytvořili jsme si představu, jak tyto stálice, které byly chemicky obohaceny prvními hvězdami, vypadají v Mléčné dráze, ale zatím nevíme, jestli jsou některé z těchto signatur jedinečné, nebo jestli se věci staly podobně i v jiných galaxiích.“

Článek byl publikován v Nature Astronomy.

Jehly z kupky sena
Anirudh Chiti se specializuje na to, čemu se říká hvězdná archeologie: Rekonstrukci toho, jak nejstarší generace hvězd změnily vesmír. „Chceme porozumět tomu, jaké byly vlastnosti těchto prvních hvězd a jaké byly prvky, které produkovaly,“ řekl Chiti. Ale zatím se nikomu nepodařilo přímo vidět tyto hvězdy první generace, pokud nějaké ve vesmíru zůstaly. Místo toho Chiti a jeho kolegové hledají hvězdy, které vznikly z popela první generace.

Je to těžká práce, protože i druhá generace hvězd je dnes neuvěřitelně stará a vzácná. Většina hvězd ve vesmíru, včetně našeho vlastního Slunce, je výsledkem desítek až tisíců generací, které pokaždé vytvářejí více a více těžkých prvků. „Možná méně než 1 ze 100 000 hvězd v Mléčné dráze je jednou z těchto hvězd druhé generace,“ řekl. „Jedná se opravdu o pověstné jehly z kupky sena.“

Ale stojí za to získat snímky toho, jak se vesmír měnil v čase. „Ve svých vnějších vrstvách si tyto hvězdy uchovávají prvky z blízkosti místa, kde vznikly,“ vysvětlil. „Pokud můžete najít velmi starou hvězdu a zjistit její chemické složení, můžete pochopit, jaké bylo chemické složení vesmíru, kde se tato hvězda zformovala před miliardami let.“

Zajímavá zvláštnost
Pro tuto studii Chiti a jeho kolegové namířili své teleskopy na neobvyklý cíl: hvězdy, které tvoří Velké Magellanovo mračno. Magellanův oblak je jasný shluk hvězd viditelný pouhým okem na jižní polokouli. Nyní si myslíme, že to byla kdysi samostatná galaxie, kterou před několika miliardami let zachytila gravitace Mléčné dráhy. Díky tomu je zvláště zajímavý, protože jeho nejstarší hvězdy vznikly mimo Mléčnou dráhu – což astronomům dává šanci dozvědět se, zda podmínky v raném vesmíru byly všude stejné, nebo byly na jiných místech odlišné.

Magellanova mračna podle dat družice Gaia
Credit: ESA/Gaia/DPAC

Vědci hledali důkazy o těchto zvláště starých hvězdách ve Velkém Magellanově mračnu a katalogizovali deset z nich, nejprve pomocí satelitu Gaia Evropské vesmírné agentury, a poté pomocí Magellanova dalekohledu v Chile.

Jedna z těchto hvězd jako podivnost okamžitě vyskočila. Měla v sobě mnohem méně těžších prvků než kterákoli jiná hvězda, která byla dosud ve Velkém Magellanově mračnu spatřena. To znamená, že pravděpodobně vznikla v důsledku první generace hvězd – takže v průběhu opakovaných zrození a zániku hvězd ještě nevytvořila těžší prvky.

Při mapování jejích prvků byli vědci překvapeni, když zjistili, že má mnohem méně uhlíku než železa ve srovnání s tím, co vidíme u hvězd Mléčné dráhy. „To bylo velmi zajímavé a naznačuje to, že možná vylepšení uhlíku nejranější generace hvězd, jaké vidíme v Mléčné dráze, nebylo univerzální,“ řekl Chiti. „Budeme muset provést další studie, ale naznačuje to, že existují rozdíly mezi jednotlivými místy. Myslím, že doplňujeme obrázek toho, jak vypadal proces prvotního obohacování prvků v různých prostředích.“

Jejich zjištění také potvrdila další studie, která naznačovala, že Velké Magellanovo mračno vytvořilo na počátku mnohem méně hvězd ve srovnání s Mléčnou dráhou.

Chiti v současné době vede zobrazovací program, který má zmapovat velkou část jižní oblohy, aby našel co možná nejranější hvězdy. „Tento objev naznačuje, že pokud se podíváme pozorně, ve Velkém Magellanově mračnu by těchto hvězd mělo být mnoho,“ řekl. „Je opravdu vzrušující otevřít hvězdnou archeologii Velkého Magellanova mračna a být schopen tak podrobně zmapovat, jak první hvězdy chemicky obohatily vesmír v různých oblastech.“

Zdroj: https://news.uchicago.edu/story/scientists-find-one-most-ancient-stars-formed-another-galaxy a https://scitechdaily.com/cosmic-oddity-rare-second-gen-star-found-beyond-the-milky-way/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz