Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Vytvoření středně hmotných černých děr v hustých hvězdokupách

Vytvoření středně hmotných černých děr v hustých hvězdokupách

04.06.2024

Průkopnická studie poskytuje čerstvé poznatky o původu středně hmotných černých děr (IMBH – Intermediate Mass Black Hole). Provedením vůbec prvních simulací jednotlivých hvězd ve formující se kulové hvězdokupě vědci identifikovali potenciální mechanismy, jejichž prostřednictvím by tyto husté hvězdokupy mohly vést ke vzniku IMBH. Nový výzkum využívá vůbec první simulace jednotlivých hvězd při formování kulových hvězdokup k prozkoumání potenciálních mechanismů formování středně hmotných černých děr.

Nová studie prokázala možný mechanismus vzniku středně hmotných černých děr v kulových hvězdokupách, které by mohly obsahovat desítky tisíc nebo dokonce miliony těsně poskládaných hvězd. Vůbec první simulace formování masivních kup hvězdy po hvězdě odhalily, že dostatečně hustá molekulární mračna, tzv. „porodní hnízda“ hvězdokup, mohou dát vzniknout velmi hmotným hvězdám, které se vyvinou v černé díry střední hmotnosti. Společný výzkum vedla Michiko Fujii z Tokijské univerzity a zjištění byla 30. května 2024 zveřejněna v časopise Science.

Teoretické důkazy pro IMBH

Předchozí pozorování naznačovala, že některé masivní hvězdokupy (kulové hvězdokupy) hostí černou díru střední hmotnosti (IMBH),“ vysvětluje Michiko Fujii motivaci výzkumného projektu. „IMBH je černá díra o hmotnosti 100-10 000 hmotností Slunce. Dosud neexistují žádné silné teoretické důkazy, které by prokázaly existenci IMBH s hmotností 1 000 až 10 000 slunečních hmotností ve srovnání s méně hmotnými hvězdnými černými dírami a superhmotnými černými dírami.“

Simulační výzvy a postřehy

Porodní hnízda mohou vykouzlit obrazy tepla a klidu. Ne tak s hvězdami. Kulové hvězdokupy se tvoří ve zmatku. Rozdíly v hustotě nejprve způsobí, že se hvězdy srazí a splynou. Jak hvězdy stále splývají a rostou, gravitační síly rostou s nimi. Opakované srážky hvězd v husté, centrální oblasti kulových hvězdokup se nazývají srážky na útěku. Mohou vést ke zrodu velmi hmotných hvězd s více než 1000 hmotnostmi Slunce. Tyto hvězdy by se mohly potenciálně vyvinout v IMBH.

Kulová hvězdokupa Omega Centauri

Předchozí simulace již vytvořených hvězdokup však naznačovaly, že hvězdné větry odfouknou většinu jejich hmoty, takže jsou příliš malé. Aby vědci prozkoumali, zda mohou IMBH „přežít“, museli simulovat shluk, zatímco se ještě formoval.

Simulace tvorby hvězdokupy byly náročné,“ říká Fujii. „Poprvé jsme úspěšně provedli numerické simulace formování kulových hvězdokup, modelování jednotlivých hvězd. Rozlišením jednotlivých hvězd s realistickou hmotností pro každou z nich bychom mohli rekonstruovat srážky hvězd ve stísněném prostředí. Pro tyto simulace jsme vyvinuli nový simulační kód, do kterého bychom mohli integrovat s vysokou přesností miliony hvězd.“

Budoucí směry výzkumu

V simulaci vedly útěkové srážky skutečně ke vzniku velmi hmotných hvězd, které se vyvinuly v černé díry střední hmotnosti. Výzkumníci také zjistili, že hmotnostní poměr mezi shluky a IMBH odpovídal pozorování, která původně motivovala projekt.

Naším konečným cílem je simulovat celé galaxie pomocí rozlišení jednotlivých hvězd,“ poukazuje Fujii na budoucí výzkum. „Stále je obtížné simulovat galaxie o velikosti Mléčné dráhy pomocí rozlišení jednotlivých hvězd pomocí aktuálně dostupných superpočítačů. Bylo by však možné simulovat menší galaxie, jako jsou trpasličí galaxie. Chceme se také zaměřit na první hvězdokupy vytvořené v raném vesmíru. První shluky jsou také místa, kde se mohou zrodit IMBH.“

Zdroj: https://scitechdaily.com/cosmic-forge-the-creation-of-intermediate-mass-black-holes-in-dense-star-clusters/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz