Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Nově objevená exoplaneta má poloměr 1,03 zemského poloměru a teplotu mezi 27 a 127 stupni Celsia, přičemž stálá noční strana věrohodně umožňuje kondenzaci vody. Tato takzvaná exo-Země, pojmenovaná LP 791-18 d, by mohla podléhat sopečným výbuchům stejně často jako Jupiterův měsíc Io, vulkanicky nejaktivnější těleso ve Sluneční soustavě.
Nově objevená planeta obíhá kolem LP 791-18, malého červeného trpaslíka vzdáleného asi 86 světelných let v jižním souhvězdí Kráteru. Hvězda známá také jako TOI-736 nebo TIC 181804752 je mnohem menší a méně jasná než Slunce.
Astronomové již věděli o dvou dalších světech v systému: LP 791-18 b a LP 791-18 c. Vnitřní planeta LP 791-18 b je asi o 20 % větší než Země a oběhne hvězdu za méně než jeden den. Vnější planeta c je asi 2,5 krát větší než Země, má více než 7 krát větší hmotnost a má oběžnou periodu asi 5 dnů.
Nová planeta LP 791-18 d má poloměr 1,03 poloměru Země a hmotnost 0,9 hmotnosti Země. Má oběžnou dobu pouze 2,8 dne a nachází se na vnitřním okraji obyvatelné zóny, což je tradiční rozsah vzdáleností od hvězdy, kde vědci předpokládají, že by na povrchu planety mohla existovat kapalná voda.
Během každého oběhu procházejí planety LP 791-18 d a c velmi blízko sebe. Každý blízký průlet hmotnější planety LP 791-18 c gravitačně ovlivňuje LP 791-18 d, čímž se její dráha stává poněkud eliptickou. Na této eliptické dráze se LP 791-18 d mírně deformuje pokaždé, když oběhne hvězdu. Tyto deformace mohou vytvořit dostatečné vnitřní teplo, aby podstatně zahřály vnitřek planety a vyvolaly sopečnou aktivitu na jejím povrchu. Jupiter a některé jeho měsíce ovlivňují Io podobným způsobem.
„LP 791-18 d je gravitačně vázána, což znamená, že stejná strana je neustále tváří v tvář ke své hvězdě,“ řekl profesor Björn Benneke z Université de Montréal. „Denní strana by byla pravděpodobně příliš horká na to, aby na povrchu mohla existovat kapalná voda. Ale množství vulkanické aktivity, o které se domníváme, že se vyskytuje po celé planetě, by mohlo udržet atmosféru, což může umožnit kondenzaci vody na noční straně.“
Profesor Benneke a jeho kolegové objevili LP 791-18 d pomocí dat z teleskopu TESS a vysloužilého Spitzerova vesmírného dalekohledu, a také z několika pozemních observatoří. „Objev planety o velikosti Země v obyvatelné zóně, která je potenciálně vulkanicky aktivní, je obrovským krokem vpřed v hledání života mimo Sluneční soustavu,“ řekl Mohamad Ali-Dib, astronom z Université de Montréal a New York University Abu Dhabi. „Dalším krokem bude pozorování systému pomocí Webbova teleskopu, abychom zjistili, co nám může říci o jeho atmosféře.“
Objev byl popsán v článku v časopise Nature.
Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/volcano-covered-exo-earth-lp-791-18d-11930.html
autor: František Martinek