Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Voda na Jupiteru a impakty komet

Voda na Jupiteru a impakty komet

07.05.2013

Astronomická družice Herschel Space Observatory (start 14. 5. 2009), kterou vypustila Evropská kosmická agentura ESA, vyřešila dlouholetou záhadu původu vody v horních vrstvách atmosféry planety Jupiter. Nalezla usvědčující důkazy, že zde byla dopravena v červenci 1994 během dramatické události – při srážce Jupiteru s úlomky komety Shoemaker-Levy 9.

V průběhu týden trvající velkolepé podívané došlo k postupné kolizi 21 úlomků komety s planetou Jupiter v oblasti její jižní polokoule. Každá srážka zanechala v atmosféře Jupitera tmavou jizvu, která zde přetrvávala po dobu několika týdnů.

Tato pozoruhodná událost byla první přímo pozorovanou kolizí ve Sluneční soustavě (mimo naši Zemi). Po celém světě ji sledovalo velké množství profesionálních i amatérských astronomů prostřednictvím pozemních dalekohledů; na planetu Jupiter se zaměřily také různé kosmické sondy a vesmírné observatoře včetně Hubblova kosmického dalekohledu HST.

V roce 1995 vypustila Evropská kosmická agentura infračervenou družici ISO (Infrared Space Observatory), která vůbec poprvé detekovala a studovala výskyt vody v horních vrstvách atmosféry obří plynné planety Jupiter. Všeobecně se spekulovalo o tom, že kometa Shoemaker-Levy 9 mohla být původcem této vody, avšak přímé důkazy chyběly.

Astronomové byli schopni vyloučit vnitřní zdroje planety. Při postupu vody vzhůru z hlubin atmosféry není možné, aby vodní pára pronikla skrz tzv. „studenou past“. Ta odděluje stratosféru od viditelné oblačnosti v troposféře, nacházející se níže.

Tudíž voda ve stratosféře planety Jupiter musela být doplněna z vnějších zdrojů. Avšak určení jejího původu trvalo více než 15 let, dokud družice Herschel nevyužila své infračervené „oko“ ke zmapování vertikálního i horizontálního rozložení vodní páry v Jupiterově atmosféře.

Na základě pozorování pomocí astronomické družice Herschel bylo zjištěno, že jižní polokoule planety Jupiter obsahuje 2krát až 3krát více vody než polokoule severní. Většina odhalené vody je koncentrována do oblastí, kde v roce 1994 dopadly úlomky zmiňované komety. Měření byla provedena v oboru infračerveného záření přístrojem PACS (Photodetecting Array Camera and Spectrometer) na vlnové délce 66,4 mikrometru. Zjištěná data byla superponována na snímek planety Jupiter, který pořídil kosmický dalekohled HST. Je vidět zřetelná asymetrie v rozložení vody – na jižní polokouli její výskyt převažuje – viz bílá až modrozelená barva na snímku.

Pouze družice Herschel byla schopna poskytnout citlivé spektrální zobrazení potřebné k nalezení chybějící spojitosti mezi vodou v atmosféře Jupitera a dopadem komety Shoemaker-Levy 9 v roce 1994,“ říká Thibault Cavalié (Laboratoire d’Astrophysique de Bordeaux), hlavní autor článku publikovaného ve vědeckém časopise Astronomy and Astrophysics. „Podle našeho modelu až 95 % vody ve stratosféře má původ v dopadu komety.“

Dalším zdrojem vody může být trvalý tok malých prachových částic z meziplanetárního prostoru dopadajících na Jupitera. Avšak v tomto případě by voda byla rovnoměrně rozložena napříč celou planetou, odkud by mohla ze stratosféry pronikat hlouběji do atmosféry.

Rovněž ledové měsíce planety by mohly být zdrojem vody na Jupiteru, viz například známý výskyt obřích výtrysků vodní páry, které byly objeveny u Saturnova měsíce Enceladus. Ale i to bylo u Jupitera vyloučeno. Žádný velký Jupiterův měsíc se nenachází na vhodném místě, aby mohl dodávat vodu do míst, kde byla na Jupiteru objevena.

Zdroj: http://www.esa.int/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz