Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Vědci odhalili kosmický dopravní pás: Epická cesta uhlíku napříč vesmírem

Vědci odhalili kosmický dopravní pás: Epická cesta uhlíku napříč vesmírem

14.01.2025
Infračervený snímek z HST ukazuje střed Mléčné
dráhy, vzdálený od Země 27 000 světelných let

Vědci odhalili vesmírný cyklus, v němž uhlík vznikající při explozích hvězd putuje vesmírem prostřednictvím procesu zahrnujícího cirkumgalaktické prostředí – jakýsi hvězdný dopravní pás. Tento cyklus má zásadní význam pro vznik nových hvězd a planet a zajišťuje neustálý vývoj a recyklaci materiálů v galaxiích, jako je ta naše.

Zásadní role uhlíku a hvězdného původu
Život na Zemi je závislý na uhlíku – ale uhlík sám vděčí za svou existenci hvězdám. Téměř všechny prvky těžší než vodík a helium, včetně uhlíku, kyslíku a železa, vznikají v intenzivním žáru hvězdných jader. Když hvězdy zaniknou, rozptýlí tyto prvky do vesmíru. V pozoruhodném procesu kosmické recyklace vznikají planety jako Země, které obsahují tyto hvězdné materiály, jako je železo v zemském jádru, kyslík v atmosféře a uhlík v živých organismech.

Galaktická recyklace: Cesta uhlíku
Výzkumníci z USA a Kanady nyní potvrdili, že uhlík a další prvky vzniklé ve hvězdách neputují bezcílně vesmírem a nečekají na další využití. V galaxiích, jako je ta naše, kde hvězdy stále vznikají, procházejí tyto prvky složitou cestou. Pohybují se v rozsáhlých proudech, které sahají daleko do mezigalaktického prostoru, aby se pak vrátily zpět do své domovské galaxie. Tyto proudy, známé jako cirkumgalaktické prostředí, fungují jako masivní dopravníkové pásy, které vyvrhují materiál z galaxie a přitahují jej zpět. Gravitace a další síly pak tuto recyklovanou hmotu formují do podoby planet, měsíců, asteroidů, komet a dokonce i nových hvězd.

Cirkumgalaktické prostředí: Galaktický dopravní pás
Představte si cirkumgalaktické médium jako obří vlakové nádraží: Neustále vyvrhuje materiál ven a přitahuje ho zpět,“ řekla členka týmu Samantha Garzaová, doktorandka Washingtonské univerzity (UW). „Těžké prvky, které hvězdy vytvářejí, jsou prostřednictvím explozivních zániků supernov vyvrhovány z hostitelské galaxie do cirkumgalaktického prostředí, odkud mohou být nakonec vtaženy zpět a pokračovat v cyklu vzniku hvězd a planet.“

Samantha Garzaová je hlavní autorkou článku popisujícího tato zjištění, který byl publikován 27. prosince 2024 v časopise Astrophysical Journal Letters.

Objevování kosmického recyklačního procesu
Důsledky pro vývoj galaxií a pro povahu zásobníku uhlíku, který mají galaxie k dispozici pro tvorbu nových hvězd, jsou vzrušující,“ řekla spoluautorka Jessica Werková, profesorka UW a vedoucí katedry astronomie. „Stejný uhlík, který je obsažen v našich tělech, strávil nejspíše značnou dobu mimo galaxie!

V roce 2011 tým vědců poprvé potvrdil dlouholetou teorii, že galaxie, v nichž se tvoří hvězdy, jsou obklopeny cirkumgalaktickým prostředím – a že tento velký cirkulující oblak materiálu obsahuje horké plyny obohacené kyslíkem. Garzaová, Werková a jejich kolegové zjistili, že v cirkumgalaktickém prostředí hvězdotvorných galaxií cirkuluje také materiál o nižší teplotě.

Nyní můžeme potvrdit, že cirkumgalaktické prostředí funguje jako obří zásobárna uhlíku i kyslíku,“ řekla Garzaová. „A přinejmenším v galaxiích, kde se tvoří hvězdy, předpokládáme, že tento materiál pak padá zpět do galaxie, aby pokračoval v recyklačním procesu.“

Důsledky pro vývoj galaxií
Studium cirkumgalaktického prostředí by mohlo vědcům pomoci pochopit, jak tento proces recyklace ustává, což se nakonec stane u všech galaxií – i u té naší. Podle jedné z teorií může zpomalení nebo rozpad příspěvku cirkumgalaktického prostředí k recyklačnímu procesu vysvětlit, proč hvězdné populace galaxií po dlouhou dobu klesají.

Světlo ze vzdáleného kvasaru prochází galaktickým
prostředím galaxie na své cestě k Zemi

Pokud se vám podaří udržet tento cyklus v chodu – vyvrhovat materiál ven a přitahovat ho zpět – pak teoreticky máte dostatek paliva pro udržení tvorby hvězd,“ řekla Garzaová.

Zkoumání vesmírného rezervoáru pomocí HST
Pro tuto studii vědci použili spektrograf na Hubbleově vesmírném dalekohledu HST. Spektrograf měřil, jak je světlo devíti vzdálených kvasarů – ultra jasných zdrojů světla ve vesmíru – ovlivněno cirkumgalaktickým prostředím 11 galaxií, v nichž se tvoří hvězdy. Údaje z HST ukázaly, že část světla z kvazarů je pohlcována specifickou složkou cirkumgalaktického prostředí: uhlíkem, a to ve velkém množství. V některých případech detekovali uhlík sahající téměř 400 000 světelných let daleko – tedy čtyřikrát více, než je průměr naší Galaxie – do mezigalaktického prostoru.

V budoucnu je třeba provést výzkum, který by umožnil kvantifikovat celý rozsah ostatních prvků, které tvoří cirkumgalaktické prostředí, a dále porovnat, jak se liší jejich složení v galaxiích, které stále vytvářejí velké množství hvězd, a v galaxiích, které již tvorbu hvězd z velké části ukončily. Tyto odpovědi by mohly objasnit nejen to, kdy se galaxie jako ta naše mění v hvězdné pouště, ale také proč.

Zdroj: https://scitechdaily.com/scientists-unveil-the-cosmic-conveyor-belt-the-epic-voyage-of-carbon-across-the-universe/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz