Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


20.02.2025
Změny pro budoucnost I - Půlmetrový dalekohled nové generace

Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.

07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Vědci objevili na asteroidu Ryugu starověké solné usazeniny – byla tam voda?

Vědci objevili na asteroidu Ryugu starověké solné usazeniny – byla tam voda?

21.02.2025
Barevný mikroskopický snímek nánosu uhličitanu
sodného na vzorku z asteroidu Ryugu
Credit: KyotoU/Toru Matsumoto

Usazeniny nalezené na blízkém asteroidu ukazují na slanou vodu ve vnější Sluneční soustavě. Vědci objevili ve vzorcích z asteroidu Ryugu minerály soli, které ukazují na minulost s kapalnou vodou. Přítomnost těchto solí naznačuje, že na mateřském tělese Ryugu bylo kdysi teplé slané prostředí, než voda zmizela. Tento objev by nám mohl pomoci pochopit roli vody při utváření planet a měsíců v celé Sluneční soustavě.

Slané tajemství Ryugu: co vědci zjistili
Asteroidy, které prolétají v blízkosti Země, často vyvolávají obavy z možných srážek, ať už jsou jakkoliv nepravděpodobné. Jejich blízkost však také představuje cenné příležitosti ke studiu vesmíru. Jeden takový asteroid pojmenovaný Ryugu, který měří v průměru asi 900 metrů a patří do skupiny Apollo, nedávno poskytl nové poznatky o hledání stavebních kamenů života mimo Zemi.

Vědci z Kjótské univerzity objevili ve vzorcích odebraných z Ryugu během japonské mise Hayabusa 2 minerály soli. Tato ložiska, která zahrnují uhličitan sodný, halit a sírany sodné, naznačují, že v mateřském tělese Ryugu kdysi existovala kapalná slaná voda.

Uchování stop z vesmíru
Před analýzou vzorků měli vědci podezření, že Ryugu může obsahovat sloučeniny, které se v meteoritech obvykle nevyskytují. Předpokládali přítomnost látek vysoce rozpustných ve vodě, které by rychle reagovaly se zemskou vlhkostí, což by ztížilo jejich detekci, pokud by nebyly zkoumány v původním, ve vesmíru konzervovaném stavu.

Pečlivé zacházení nám umožnilo identifikovat jemné solné minerály, což nám poskytlo jedinečný pohled do chemické historie Ryugu,“ říká výzkumník Toru Matsumoto.

Minulost Ryugu: vodnatý počátek?
Odborníci se domnívají, že asteroid byl kdysi součástí většího mateřského tělesa, které existovalo asi před 4,5 miliardami let, krátce po vzniku Sluneční soustavy. Toto mateřské těleso mohlo být zahříváno radioaktivním rozpadem, čímž se vytvořilo prostředí s horkou vodou o teplotě pod 100 °C. Přestože Ryugu a jeho zrnka neobsahovaly žádnou vlhkost, zůstávají otázky, jakým způsobem došlo ke ztrátě kapalné vody.

Jak zmizela voda?
Tyto krystaly nám prozrazují, jak z mateřského tělesa Ryugu zmizela kapalná voda,“ říká Matsumoto. Krystaly soli se snadno rozpouštějí ve vodě, což naznačuje, že se mohly vysrážet pouze ve vysoce slané vodě a v podmínkách s omezeným množstvím kapaliny.

Předpokládali jsme, že když pukliny vystavily slanou vodu působení vesmíru nebo když se mateřské těleso ochladilo, mohla se tato kapalina buď vypařit, nebo zmrznout,“ vysvětluje Matsumoto. „Minerály soli, které jsme našli, jsou krystalizované zbytky této vody.“

Srovnání Ryugu s jinými ledovými světy
Naleziště by se mohla ukázat jako klíčová při porovnávání vyvinuté vody na trpasličí planetě Ceres, která se nachází v pásu asteroidů, a na měsících Jupitera a Saturnu, protože vědci se domnívají, že tato ledová tělesa ukrývají podpovrchové oceány nebo zásobárny kapaliny. Očekávají, že uhličitany sodíku a halit budou nalezeny v povrchových usazeninách na Ceresu, ve vodních vývěrech ze Saturnova satelitu Enceladu a na povrchu Jupiterových satelitů Europa a Ganymed.

Nový klíč k vývoji planet
Vzhledem k tomu, že produkce solí úzce souvisí s geologickým prostředím a chemickým složením solanek na těchto vodních tělesech, poskytuje objev sodných solí ve vzorcích z Ryugu nové poznatky pro porovnání role, kterou voda hrála ve vývoji planet a měsíců ve vnější Sluneční soustavě.

Zdroj: https://scitechdaily.com/scientists-uncover-ancient-salt-deposits-on-asteroid-ryugu-was-there-water/ a https://www.kyoto-u.ac.jp/en/research-news/2025-02-17

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz