Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Vědci konečně odhalili záhadný původ většiny meteoritů

Vědci konečně odhalili záhadný původ většiny meteoritů

06.11.2024
Meteorit El Médano 128, obyčejný chondrit (skupina L),
nalezený v poušti Atacama v roce 2011
Credit: Jérôme Gattacceca, CNRS, CEREGE

Vědci zjistili, že 70 % meteoritů pochází ze tří rodin asteroidů, které vznikly při nedávných srážkách. Identifikovali zdroje více než 90 % všech známých meteoritů. Výzkumný tým vedený vědci z CNRS (Centre national de la recherche scientifique), Evropské jižní observatoře ESO a Univerzity Karlovy (Česká republika) zjistil, že 70 % všech známých pádů meteoritů lze vysledovat z pouhých tří rodin mladých asteroidů.

Tým také odhalil zdroje dalších typů meteoritů; díky tomuto výzkumu byl nyní identifikován původ více než 90 % meteoritů. Tento objev je podrobně popsán ve třech článcích, z nichž první byl publikován 13. září 2024 v časopise Astronomy and Astrophysics. Další dva články byly publikovány 16. října 2024 v časopise Nature.

Mezinárodní tým vědců prokázal, že 70 % všech známých pádů meteoritů pochází ze tří mladých rodin asteroidů (Karin, Koronis a Massalia), které vznikly při srážkách v hlavním pásu asteroidů před 5,8; 7,5 a asi 40 miliony let. Zejména rodina Massalia byla identifikována jako zdroj 37 % známých meteoritů.

Ačkoliv je známo více než 70 000 meteoritů, pouze 6 % z nich bylo podle složení (achondritů) jednoznačně určeno jako meteority pocházející z Měsíce, Marsu nebo Vesty, jedné z největších planetek v hlavním pásu. Zdroj zbývajících 94 % meteoritů, z nichž většinu tvoří běžné chondrity, zůstal neidentifikován.

Proč jsou tyto tři mladé rodiny zdrojem tolika meteoritů?
To lze vysvětlit životním cyklem rodin asteroidů. Mladé rodiny se vyznačují velkým množstvím malých úlomků, které zůstaly po srážkách. Toto množství zvyšuje riziko srážek mezi úlomky a spolu s jejich vysokou pohyblivostí i jejich únik z pásu, případně směrem k Zemi.

Snímek obyčejného chondritu (skupina H)
San Juan 029 v polarizovaném světle
Credit: Jérôme Gattacceca, CNRS, CEREGE

Naproti tomu rodiny asteroidů, které vznikly při starších srážkách, jsou „vyčerpanými“ zdroji meteoritů. Množství malých úlomků, které je kdysi tvořily, přirozeně erodovalo a nakonec po desítkách milionů let postupných srážek a jejich dynamického vývoje zmizelo. Karin, Koronis a Massalia tak budou nevyhnutelně koexistovat s novými zdroji meteoritů z novějších srážek a nakonec jim ustoupí.

Metoda sledování rodokmenu meteoritů a asteroidů
Historický objev umožnil teleskopický průzkum složení všech hlavních rodin planetek v hlavním pásu v kombinaci s nejmodernějšími počítačovými simulacemi kolizního a dynamického vývoje těchto hlavních rodin. Tento přístup byl rozšířen na všechny rodiny meteoritů a odhalil primární zdroje uhlíkatých chondritů a achondritů, které pocházejí navíc z Měsíce, Marsu a Vesty.

Díky tomuto výzkumu se nyní podařilo určit původ více než 90 % meteoritů. Vědci díky němu také dokázali vystopovat původ kilometrových asteroidů (jejichž velikost ohrožuje život na Zemi). Na tyto objekty se zaměřila řada vesmírných misí (NEAR Shoemaker, Hayabusa, Chang'e 2, Hayabusa 2, OSIRIS-Rex, DART, Hera atd.).

Zejména se zdá, že planetky Ryugu a Bennu, jejichž vzorky nedávno odebraly mise Hayabusa 2 (Japonská agentura pro výzkum vesmíru JAXA) a OSIRIS-REx (NASA) a které byly zkoumány v laboratořích po celém světě, zejména ve Francii, pocházejí ze stejného mateřského asteroidu jako rodina Polana.

Původ zbývajících 10 % známých meteoritů je dosud neznámý. Aby to tým napravil, plánuje pokračovat ve výzkumu, tentokrát se zaměří na charakterizaci všech mladých rodin, které vznikly před méně než 50 miliony let.

Zdroj: https://scitechdaily.com/scientists-have-finally-uncovered-the-mysterious-origin-of-most-meteorites/

autor: František


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz