Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Ve hvězdokupě Omega Centauri nalezena skrytá skupina černých děr

Ve hvězdokupě Omega Centauri nalezena skrytá skupina černých děr

21.12.2024
Nové poznatky ukazují na více černých děr
s hvězdnou hmotností uvnitř Omega Centauri
Credit: University of Surrey

Konečně se podařilo rozluštit desítky let trvající záhadu podivných pohybů hvězd v Omega Centauri, největší hvězdokupě Mléčné dráhy. Omega Centauri byla zkoumána s cílem zjistit, zda jsou vysoké rychlosti jejích hvězd způsobeny černou dírou střední hmotnosti nebo více menšími černými dírami hvězdné velikosti. Nejnovější údaje z urychlení pulsarů naznačují druhou možnost, což posunuje naše chápání vzniku černých děr.

Záhady Omega Centauri
Omega Centauri, masivní hvězdokupa s téměř deseti miliony hvězd, se nachází v souhvězdí Kentaura. Astronomové si již dlouho lámou hlavu nad neobvykle vysokými rychlostmi hvězd v blízkosti jejího středu. Objevily se dvě hlavní teorie, které to vysvětlují: přítomnost černé díry střední hmotnosti (IMBH – Intermediate-Mass Black Hole), jejíž hmotnost je asi 100 000krát větší než hmotnost Slunce, nebo shluk menších černých děr hvězdné velikosti, z nichž každá má jen několikanásobnou hmotnost Slunce.

Hvězdný vývoj naznačuje, že by se v centru hvězdokupy měly přirozeně tvořit černé díry. Astronomové se však domnívali, že většina těchto černých děr bude časem vyvržena v důsledku gravitačních interakcí s blízkými hvězdami. Díky tomuto předpokladu se existence jediné IMBH jevila jako pravděpodobnější. Teorie IMBH získala další podporu, když vědci pozorovali ještě rychleji se pohybující hvězdy v blízkosti jádra Omega Centauri, což by se dalo vysvětlit interakcí s masivní centrální černou dírou.

Zkoumání černých děr střední hmotnosti
Černé díry střední hmotnosti (IMBH) jsou pro astronomy zajímavé, protože mohou být „chybějícím článkem“ mezi černými dírami hvězdné velikosti a supermasivními černými dírami. Černé díry hvězdné velikosti vznikají při zániku hmotných hvězd a byly již nalezeny různými technikami. Supermasivní černé díry se nacházejí v centrech velkých galaxií a jejich hmotnost může být milionkrát až miliardkrát větší než hmotnost Slunce. V současné době nevíme, jak supermasivní černé díry vznikají a zda začínají svůj život jako černé díry s hvězdnou hmotností. Nalezení IMBH by mohlo tuto kosmickou hádanku vyřešit.

Nový výzkum, na kterém se podílela Univerzita v Surrey, se nově zabýval anomálními rychlostmi hvězd v centru Omega Centauri, ale tentokrát vědci použili nová data. Poprvé zkombinovali údaje o anomálních rychlostech s novými údaji o zrychlení pulsarů. Pulsary, stejně jako černé díry, vznikají z umírajících hvězd. Váží až dvojnásobek hmotnosti Slunce, mají průměr pouhých 20 km a mohou se roztočit až 700krát za sekundu. Při otáčení vysílají rádiové vlny podél své osy rotace. Rádiový paprsek detekujeme na Zemi jako maják, což nám umožňuje jej detekovat.

Pulsary: Přesné hodiny ve vesmíru
Pulsary jsou přírodní hodiny, téměř stejně přesné jako atomové hodiny na Zemi. Pečlivým měřením změny rychlosti jejich rotace mohou astronomové vypočítat, jak se pulsary zrychlují, a přímo tak zkoumat intenzitu gravitačního pole v centru Omega Centauri. Kombinací těchto nových měření zrychlení s hvězdnými rychlostmi dokázali vědci ze Surrey, Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC, Španělsko) a Laboratoire de Physique Théorique LAPTh v Annecy-le-Vieux (Francie) rozlišit mezi IMBH a shlukem černých děr a tím upřednostnit druhou variantu.

Profesor Justin Read, spoluautor studie z University of Surrey, řekl: „Pátrání po nepolapitelných černých dírách střední hmotnosti pokračuje. V centru Omega Centauri by se stále mohla nacházet jedna z nich, ale naše práce naznačuje, že musí mít hmotnost menší než asi šestitisícinásobek hmotnosti Slunce a žít vedle shluku černých děr s hvězdnou hmotností. Existuje však velká šance, že ji brzy objevíme.“

Andrés Bañares Hernández, hlavní autor studie z IAC, řekl: „Již dlouho víme o supermasivních černých dírách v centrech galaxií a menších černých dírách s hvězdnou hmotností v naší Galaxii. Myšlenka černých děr střední hmotnosti, které by mohly překlenout mezeru mezi těmito extrémy, však zůstává neprokázána. Studiem Omega Centauri – pozůstatku trpasličí galaxie – jsme mohli zpřesnit naše metody a učinit krok vpřed v pochopení, zda takové černé díry existují a jakou roli mohou hrát ve vývoji hvězdokup a galaxií. Tato práce pomáhá vyřešit dvě desetiletí trvající diskusi a otevírá nové možnosti pro budoucí výzkum.“

Vznik pulsarů je také aktivní oblastí studia, protože jich bylo v poslední době objeveno velké množství. Omega Centauri je ideálním prostředím pro studium modelů jejich vzniku, což se nám v naší analýze podařilo poprvé.“

Zdroj: https://scitechdaily.com/mystery-solved-hidden-black-hole-cluster-found-in-omega-centauri/ a https://www.surrey.ac.uk/news/black-hole-debate-settled-stellar-mass-black-holes-found-heart-milky-ways-largest-star-cluster

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz