Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Úspěšný průlet kolem trpasličí planety Pluto

Úspěšný průlet kolem trpasličí planety Pluto

18.07.2015

V úterý 14. července 2015 prolétla sonda NASA s názvem New Horizons kolem trpasličí planety Pluto a zamířila do oblasti Kuiperova pásu. Z doposud přijatých informací a fotografií je zřejmé, že přístroje na palubě kosmické sondy fungovaly stoprocentně. Získaná data budou na Zemi proudit ještě několik měsíců. Pak bude sonda znovu uvedena do hibernace a bude pokračovat k dalšímu cíli – k vybranému tělesu Kuiperova pásu.

Fotografie v úvodu článku byla pořízena kamerou LORRI (Long Range Reconnaissance Imager) na palubě sondy New Horizons dne 23. 7. 2015 ze vzdálenosti 768 000 kilometrů. Obrázku dominuje světlý útvar pojmenovaný „srdce“ o průměru zhruba 1 600 km. Útvar částečně překrývá tmavý terén v okolí rovníku. Podle údajů ze sondy New Horizons je průměr Pluta o něco větší, než se udávalo doposud, a to 2 370 km.

Připomeňme si některé doposud pořízené fotografie trpasličí planety Pluta a její rodiny měsíců.

První fotografie ukazuje dvojici těles Pluto-Charon. Byla pořízena ještě před největším přiblížením sondy k Plutu.

Na detailním snímku povrchu Pluta je vidět relativně mladý terén (stáří zhruba 100 miliónů roků) s pohořím o výšce asi 3 500 metrů. Na povrchu Pluta se vyskytují ledy zmrzlé vody, dusíku a metanu. Hory jsou tvořeny převážně vodním ledem, který se za panujících nízkých teplot chová jako skála v pozemských podmínkách.

Kosmická sonda New Horizons pořídila i celkový snímek Charona – největšího z pěti měsíců Pluta – na němž je vidět spousta detailů, mj. i údolí hluboká až 10 kilometrů. Mezi informacemi, které byly přijaty v řídícím středisku, byl i detailní snímek části limbu měsíce Charon. Vlevo nahoře v černobílé fotografii je vidět velká prohlubeň (deprese) s vrcholkem uprostřed. Černobílý vložený obrázek zachycuje oblast o délce zhruba 390 km včetně několika viditelných kráterů. Fotografie byla pořízena ze vzdálenosti 79 000 km, asi 1,5 hodiny před největším přiblížením sondy k trpasličí planetě Pluto.

 

 

 

 

Následující snímek zachycuje centrální oblasti dříve označované jako „srdce“ – nyní spíše jako Tombaugh Region na počest objevitele Pluta. Jedná se o popraskané ledové pláně zcela bez kráterů, z čehož vyplývá, že se jedná o relativně mladý terén starý asi 100 miliónů roků. Oblast je pravděpodobně stále vystavena geologickým procesům. Snímek pořídila kamera LORRI ze vzdálenosti 77 000 km před největším sblížením s Plutem. Na originálním snímku lze rozlišit detaily okolo jednoho kilometru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Graf ukazuje závislost množství slunečního záření před, během zákrytu a po zákrytu Slunce za kotoučkem trpasličí planety Pluta. Nejvíce záření bylo přístrojem ALICE registrováno před a po zákrytu (křivka v horní části obrázku). Přítomná dusíková atmosféra Pluta postupně snižovala množství záření Slunce. K poklesu křivky přispěl i v atmosféře přítomný metan a uhlovodíky. Jakmile se sonda dostala do stínu za Plutem, množství záření pokleslo na nulu. Z obrázku je patrné, že hustější atmosféra Pluta sahá do výšky asi 270 km nad povrch, zeslabování slunečního svitu se začalo projevovat ve vzdálenosti 1 600 km od povrchu, což naznačuje, že na dusík bohatá atmosféra Pluta je docela rozsáhlá.

Na dalším grafu je umělecká představa interakce slunečního větru (proudu nabitých částic ze Slunce) s převážně dusíkovou atmosférou Pluta. Sonda New Horizons objevila oblast studeného ionizovaného plynu sahající do vzdálenosti několika desítek tisíc kilometrů za Plutem. Plyn postupně uniká do kosmického prostoru.

Zdroj: http://phys.org/news/, http://spaceflightnow.com/ a http://pluto.jhuapl.edu/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz