Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
U příležitosti inaugurace dalekohledu VST (VLT Survey Telescope) byl 6. prosince 2012 v Neapoli (Itálie) zveřejněn působivý nový snímek mlhoviny Carina pořízený tímto přístrojem. S obsluhou dalekohledu při fotografování tohoto objektu pomáhal 5. června 2012 během své návštěvy observatoře Paranal prezident Chilské republiky Sebastián Piñera.
Zatím posledním dalekohledem instalovaným na observatoři ESO Paranal v Chile je přehlídkový teleskop VST (VLT Survey Telescope). Jeho provoz byl slavnostně zahájen 6. prosince 2012 při inauguraci v italském národním astrofyzikálním institutu INAF na observatoři Capodimonte v Neapoli (Itálie). Slavnosti se zúčastnili primátor Neapole Luigi De Magistris, prezident INAF Giovanni Bignami, zástupci ESO Bruno Leibundgut a Roberto Tamai a hlavní manažer projektu dalekohledu Massimo Capaccioli (University of Naples Federico II a INAF).
Dalekohled VST je unikátní přístroj se zrcadlem o průměru 2,6 m, v jehož srdci je umístěna mohutná kamera OmegaCAM s 268 megapixely. Byl navržen k rychlému mapování oblohy s vysokou obrazovou kvalitou. VST je společným projektem ESO, INAF a konsorcia OmegaCAM, které připravilo kamerový systém [1]. Tento nový dalekohled je největším přístrojem na světě, který je určen výhradně k přehlídce oblohy ve viditelném světle (eso1119). U příležitosti slavnostní inaugurace byl zveřejněn působivý snímek mlhoviny Carina pořízený tímto novým dalekohledem.
Tato rozsáhlá oblast vzniku hvězd patří k nejnápadnějším a nejčastěji zobrazovaným objektům jižní oblohy. Carina byla teleskopy ESO fotografována již mnohokrát (eso1208, eso1145, eso1031, eso0905). Oblak zářícího plynu je však tak rozsáhlý, že pro většinu velkých dalekohledů je velmi obtížné zkoumat najednou jeho větší část. Proto byl tento objekt vybrán jako ideální cíl pro dalekohled VST a jeho kameru OmagaCAM. VST poskytuje velmi ostré snímky, a to díky vysoce kvalitní optice a výborným atmosférickým podmínkám na stanovišti. Jelikož byl navržen pro přehlídky oblohy, má zároveň velmi velké zorné pole. Je tedy schopen snímat téměř celou mlhovinu Carina najednou.
Když na observatoř Paranal 5. června 2012 zavítal prezident Chilské republiky Sebastián Piñera v doprovodu první dámy Cecilia Morel (eso1223), měli možnost si práci s dalekohledem VST osobně vyzkoušet. Mlhovina Carina byla zcela přirozeně vybrána jako cíl pozorování. Snímky, při jejichž pořizování prezident asistoval, byly zkombinovány s dalšími aktuálními záběry tohoto objektu získanými rovněž pomocí VST. Vznikl tak nejdetailnější barevný záběr celé mlhoviny Carina, jaký byl kdy pořízen.
Mlhovina Carina je mohutná hvězdná porodnice, která se nachází asi 7 500 světelných let od Země. Na obloze ji naleznete v souhvězdí Lodní kýl [2]. Tento zářící oblak plynu a prachu je jednou z nejbližších oblastí, kde vznikají nové hvězdy, a zároveň zde nalezneme jedny z nejjasnějších a nejhmotnějších známých hvězd. Mlhovina Carina je ideální laboratoří pro astronomy, kteří ze zabývají divokým zrodem hvězd a počátečními fázemi jejich života.
Nápadnou červenou barvu propůjčuje snímku vyzařování vodíku přítomného v mlhovině. Ten svítí díky pronikavému ultrafialovému záření mladých a žhavých hvězd [3]. Za další barvy jsou zodpovědné jiné chemické prvky. Nápadná jsou rovněž tmavá prachová oblaka. Těsně nad středem snímku se nachází jasná hvězda eta Carinae (eso0817). Tato obrovská a velmi nestabilní hvězda nápadně zjasnila v průběhu 19. století a je na nejlepší cestě k explozi supernovy.
Poznámky
[1] Program VST je společným projektem INAF–Osservatorio Astronomico di Capodimonte (Neapol, Itálie) a ESO. INAF navrhla a postavila dalekohled ve spolupráci s italskými podniky, ESO byla zodpovědná za stavbu budovy a inženýrské práce na stanovišti. Kamera dalekohledu VST (OmegaCAM) byla navržena a postavena konsorciem nizozemských, německých a italských institucí s podporou ESO. Nové zařízení provozuje ESO, která rovněž archivuje a distribuuje data získaná dalekohledem. Detailní informace naleznete v tiskové zprávě eso1119.
[2] Carina je kýl mýtické lodi Argo z pověsti o Jasonovi a argonautech.
[3] Speciální filtr pro pozorování vodíkových emisí byl vyroben konsorciem VPHAS+.
Další informace
V roce 2012 si připomínáme padesáté výročí založení Evropské Jižní Observatoře (ESO). ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy a v současnosti nejproduktivnější pozemní astronomická observatoř. ESO podporuje celkem 15 členských zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a úspěšný chod výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také vedoucí úlohu při podpoře a organizaci spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal provozuje Velmi velký teleskop (VLT), což je nejvyspělejší astronomická observatoř pro viditelnou oblast světla, a také dva další přehlídkové teleskopy. VISTA pracuje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým dalekohledem na světě, dalekohled VST (VLT Survey Telescope) je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy výhradně ve viditelné části spektra. ESO je evropským partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast ESO rovněž plánuje nový dalekohled E-ELT (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope) s primárním zrcadlem o průměru 39 metrů, který se stane „největším okem do vesmíru“.
Odkazy
Kontakty
Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz
Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz
Massimo Capaccioli; University of Naples Federico II and INAF-Capodimonte Astronomical Observatory; Naples, Italy; Tel.: +39 081 557 5601; Mobil: +39 335 677 6940; Email: capaccioli@na.infn.it
Richard Hook; ESO, La Silla, Paranal, E-ELT & Survey Telescopes Press Officer; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6655; Mobil: +49 151 1537 3591; Email: rhook@eso.org
Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1250. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.