Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Význam tohoto objevu spočívá v tom, že by potvrdil existenci vnitřních zdrojů energie, které by mohly podporovat biologické procesy. Na základě dat z již nefunkční sondy Dawn vědci zjistili, že trpasličí planeta Ceres, po Zemi druhé nejvlhčí těleso ve Sluneční soustavě, by mohla mít vnitřní zásoby bohaté na organické materiály – stavební kameny života. Výsledky naznačují, že Ceres může mít dostatek vnitřní vody, organických molekul a zdrojů energie potřebných pro existenci života na trpasličí planetě. To samozřejmě samo o sobě nenaznačuje, že je trpasličí planeta „obydlená“.
Mise Dawn zkoumala Ceres, největší objekt v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem, a o něco menší Vestu. Poslední data odeslala na Zemi před 6 lety, ale ještě předtím, v roce 2017, sonda detekovala organické sloučeniny poblíž kráteru Ernutet na severní polokouli trpasličí planety.
Vědci ze španělského Instituto de Astrofísica de Andalucía použili data ze sondy Dawn k identifikaci dalších 11 oblastí na planetce Ceres bohatých na organický materiál. To týmu naznačilo, že v jejím nitru existuje zásobárna organických materiálů. Se svým průměrem přes 930 km trpasličí planeta Ceres sice nesplňuje kritéria planety, ale díky hojnosti vody by se mohla dobře kvalifikovat jako oceánský svět.
Ceres má mnohem více organických molekul, než se původně předpokládalo. Kdysi měla bahnitý oceán, jak naznačuje dřívější studie. To znamená, že se jedná o objekt s potenciálním významem pro hledání života mimo Zemi.
Ceres zevnitř a zvenčí
O původu a vývoji Ceres se již vedly bouřlivé diskuse a tento objev by je mohl vyřešit. Problém vyplývá ze skutečnosti, že organické sloučeniny jsou rychle degradovány slunečním zářením, a pokud byly tyto materiály na povrchu Ceres dříve, měly by být zničeny nebo alespoň jejich množství sníženo. Jeden z návrhů naznačoval, že zjištěné materiály byly na Ceres dopraveny nedávnými dopady komet nebo asteroidů bohatých na organické látky. Jiný předpokládá, že organické látky pozorované na povrchu Ceres pocházejí z nitra trpasličí planety.
Tato zjištění zpochybňují první teorii a naznačují, že organické materiály pocházejí z nitra trpasličí planety neboli jsou „endogenní“. „Význam tohoto objevu spočívá v tom, že pokud se jedná o endogenní materiály, potvrdilo by to existenci vnitřních zdrojů energie, které by mohly podporovat biologické procesy,“ uvedl v prohlášení vedoucí týmu a výzkumný pracovník Instituto de Astrofísica de Andalucía Juan Luis Rizos.
K výzkumu organických sloučenin na trpasličí planetě Ceres použil tým nový přístup, který zkoumal povrch Ceres a rozložení organických látek v nejvyšším možném rozlišení. Zvláště zajímavé byly sloučeniny objevené v oblasti na rovníku v blízkosti kráteru Ernutet. Většina z 11 oblastí objevených v datech sondy Dawn byla nalezena v této oblasti směrem k rovníku Ceres.
Horniny v lokalitách v okolí kráteru Ernutet byly vystaveny většímu slunečnímu záření než materiály v kráteru. To zhoršilo spektrální vlastnosti exponovaného materiálu, takže je bylo v datech sondy Dawn obtížnější odhalit.
Nejvýrazněji se týmu jevila oblast mezi pánvemi Urvara a Yalode na Ceresu, která obsahovala nejsilnější stopy organických materiálů, jež byly zřejmě rozptýleny v této oblasti dopadem asteroidu, který tyto pánve vytvořil. „Tyto dopady byly nejsilnější, jaké Ceres zažil, takže materiál musí pocházet z hlubších oblastí než materiál vyvržený z jiných pánví nebo kráterů,“ řekl Rizos.
Vědec dodal, že pokud se přítomnost organických látek potvrdí, jejich původ nezanechává pochybnosti o tom, že tyto sloučeniny vznikly v nitru planetky Ceres. A množství materiálů zjištěných týmem naznačuje, že organické molekuly musí existovat ve velkém množství pod povrchem trpasličí planety Ceres.
Ceres: Minulost, současnost a budoucnost
Složení Ceres spojuje trpasličí planety s rodinou meteoritů bohatých na sloučeniny uhlíku. Tyto úlomky planetek se nazývají „uhlíkaté chondrity“, o nichž se předpokládá, že jsou složeny z materiálu, který existoval přibližně před 4,6 miliardami let, kdy se planety formovaly kolem mladého Slunce. Kromě toho by Ceres mohla být důležitým cílem pro budoucí vesmírný výzkum.
„Ceres bude hrát klíčovou roli v budoucím výzkumu vesmíru. Její voda, která se nachází ve formě ledu a možná i kapaliny pod povrchem, z ní činí zajímavou lokalitu pro průzkum zdrojů,“ vysvětlil Rizos. „V kontextu kolonizace vesmíru by Ceres mohl sloužit jako mezipřistání nebo zdrojová základna pro budoucí mise na Mars nebo dál.“
Zjištění vědců, která naznačují, že organické materiály byly na povrch Ceres nedávno uvolněny dopadem asteroidu, jsou podpořena samostatnými výsledky týmu italských vědců. Tento tým zjistil, že organické sloučeniny se pod vlivem slunečního záření rozkládají rychleji, než se dříve odhadovalo.
„Myšlenka na existenci organického rezervoáru na tak vzdáleném a zdánlivě inertním místě, jako je Ceres, zvyšuje pravděpodobnost, že podobné podmínky mohou existovat i na jiných tělesech Sluneční soustavy,“ uzavřel Rizos. „Není pochyb o tom, že Ceres bude v blízké budoucnosti znovu navštíven novými sondami a náš výzkum bude klíčový při definování pozorovací strategie těchto misí.“
Výsledky týmu byly publikovány v časopise Planetary Science Journal.
Zdroj: https://www.space.com/dwarf-planet-ceres-water
autor: František Martinek