Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Tajemství gejzírů na Enceladu

Tajemství gejzírů na Enceladu

14.08.2008

Kosmická sonda Cassini objevila již před časem obrovské gejzíry nad jižním pólem Saturnova měsíce Enceladus. Tento ledový měsíc má průměr asi 500 km. V pondělí 11. srpna 2008 sonda znovu prolétla v těsné blízkosti měsíce, pouhých 50 km nad jeho povrchem.

Přístroje sondy se zaměřily na studium paralelních rýh na jižním pólu, které jsou označovány jako „tygří škrábance“. Jsou to oblasti na měsíci, které jsou mnohem teplejší než okolní povrch. A právě zde sonda již dříve zaregistrovala výtrysky vodní páry a ledových zrníček, které se dostávají až do vzdálenosti třikrát převyšující průměr měsíce. Některé částice dokonce unikají z přitažlivosti měsíce Enceladus a doplňují tak prstenec E.

Postupně jsou do řídícího střediska vysílána ze sondy pořízená data včetně fotografií. První čtyři publikované fotografie si můžete nyní prohlédnout.

 

Foto č. 1:

Snímek měsíce Enceladus z 11. 8. 2008.

Obrázek byl pořízen ze vzdálenosti 1288 km. Zachycuje oblast poblíž útvaru Cairo Sulcus v okolí jižního pólu, kde jsou vidět vyzdvižené ledové bloky. Rozlišení snímku je přibližně 10 m/pixel.

 

Foto č. 2:

Snímek měsíce Enceladus z 11. 8. 2008.

Další snímek, který byl pořízen během těsného přiblížení sondy Cassini k povrchu měsíce Enceladus. V jižní části snímku se rozkládá oblast Cairo Sulcus. Fotografie byla pořízena ze vzdálenosti 1570 km.

 

Foto č. 3:

Snímek měsíce Enceladus z 11. 8. 2008.

Oblast Cairo Sulcus křižuje levou a horní část obrázku. Nepojmenované linie prasklin jsou zřetelné kolem pravého dolního rohu snímku. Snímek byl pořízen ze vzdálenosti přibližně 2446 km.

 

Foto č. 4:

Snímek měsíce Enceladus z 11. 8. 2008.

Útvar pojmenovaný Damascus Sulcus protíná horní část obrázku. Snímek byl pořízen ze vzdálenosti přibližně 4742 km. Rozlišení snímku je přibližně 30 m/pixel.

Zdroj: http://www.spaceflightnow.com/news/n0808/12cassini/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz