Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


20.02.2025
Změny pro budoucnost I - Půlmetrový dalekohled nové generace

Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.

07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Tajemství Andromedy odhalené na snímku z HST o velikosti 2,5 miliardy pixelů

Tajemství Andromedy odhalené na snímku z HST o velikosti 2,5 miliardy pixelů

27.01.2025
Fotomozaika galaxie M31 sestavená ze snímků
pořízených HST
Credit: NASA, ESA, Benjamin F. Williams
(U Washington), Zhuo Chen (UWashington), L. Clifton
Johnson (Northwestern); Joseph DePasquale (STScI)

Na publikovaném snímku je největší fotomozaika, která kdy byla sestavena z pozorování Hubbleova vesmírného dalekohledu HST. Jedná se o panoramatický pohled na sousední galaxii M31 v souhvězdí Andromedy, která se nachází ve vzdálenosti 2,5 milionu světelných let. Vytvoření tohoto rozsáhlého a barevného portrétu galaxie trvalo více než 10 let a vyžádalo si přes 600 překrývajících se snímků pořízených HST, které bylo náročné spojit dohromady. Panorama nejbližší galaxie odhaluje stovky milionů hvězd.

Za jasné podzimní noci můžete spatřit nejvzdálenější objekt viditelný pouhým okem – ohromující galaxii v Andromedě, nejbližšího velkého souseda Mléčné dráhy. Nachází se severovýchodně od velkého čtverce Pegasa a jeví se jako slabá vřetenovitá světelná skvrna s jasným středem. Světlo, které se dostane k vašim očím, začalo svou cestu před 2,5 miliony let, kdy překonalo obrovskou vzdálenost mezigalaktického prostoru až k Zemi. V té době se po planetě potuloval jeden z prvních předků lidstva, Homo habilis, který vyráběl první známé kamenné nástroje a vysloužil si přezdívku „člověk zručný“.

Přesuneme se na začátek 21. století, kdy Hubbleův vesmírný dalekohled – jeden z nejvýkonnějších vědeckých přístrojů lidstva – více než deset let pořizoval mimořádnou fotomozaiku dávného světla Andromedy. Toto monumentální úsilí si vyžádalo více než 600 jednotlivých snímků. Proč tak rozsáhlý projekt? Andromeda je tak blízko a tak rozsáhlá, že se na obloze rozprostírá na ploše, která je šestkrát větší než zdánlivý průměr Měsíce v úplňku. Hubbleovo snímkování s vysokým rozlišením muselo pečlivě pokrýt tuto obrovskou nebeskou krajinu.

Výsledkem je úchvatná mozaika, která odhaluje záři 200 milionů hvězd – pouhý zlomek obrovské hvězdné populace Andromedy. Spojené snímky obsahují ohromujících 2,5 miliardy pixelů, což z nich činí jedinečný vesmírný portrét. Tento podrobný průzkum hvězd Andromedy poskytuje zásadní informace o historii galaxie, včetně minulých splynutí s menšími satelitními hvězdnými ostrovy, a pomáhá astronomům sestavit její vývojovou cestu.

Jedná se o největší fotomozaiku, jakou kdy HST vytvořil. Zajímavé oblasti zahrnují: (a) shluky jasných modrých hvězd uvnitř galaxie, galaxie v pozadí, které jsou vidět mnohem dále a fotografie několika jasných hvězd v popředí, které se ve skutečnosti nacházejí uvnitř Mléčné dráhy; (b) NGC 206 – nejnápadnější hvězdný oblak v Andromedě; (c) mladá hvězdokupa modrých nově narozených hvězd; (d) satelitní galaxie M32, která může být zbytkovým jádrem galaxie, která se kdysi srazila s Andromedou; (e) tmavé prachové pruhy přes nesčetné množství hvězd.

Skrytá historie galaxie v Andromedě
Od vypuštění Hubbleova vesmírného dalekohledu identifikovali astronomové více než bilion galaxií v celém vesmíru. Jedna galaxie má však zvláštní význam jako nejbližší hlavní soused Mléčné dráhy – úchvatná galaxie v Andromedě (Messier 31).

Před sto lety učinil astronom Edwin Hubble převratný objev, když dokázal, že to, co bylo dříve považováno za „spirální mlhovinu“, je ve skutečnosti samostatná galaxie vzdálená asi 2,5 milionu světelných let. Před tímto objevem se vědci domnívali, že naše Galaxie tvoří celý vesmír. Hubbleův objev způsobil převrat v našem chápání vesmíru a odhalil vesmír mnohem větší a složitější, než jsme si dříve představovali.

Andromeda Hubbleovým objektivem
Nyní, o sto let později, se vesmírnému dalekohledu pojmenovanému po Edwinu Hubbleovi, podařilo provést nejkomplexnější průzkum této lákavé hvězdné říše. Hubbleův dalekohled přináší nové poznatky o evoluční historii Andromedy, která se výrazně liší od historie Mléčné dráhy.

Bez Andromedy jako zástupci spirálních galaxií by astronomové věděli mnohem méně o struktuře a vývoji naší Mléčné dráhy. Je to proto, že jsme zakotveni uvnitř Mléčné dráhy. Je to jako snažit se pochopit uspořádání New Yorku, když stojíte uprostřed Central Parku.

Záběr zblízka: Hvězdná populace Andromedy
„Díky Hubbleovu teleskopu můžeme proniknout do obrovských detailů o tom, co se děje v celém disku galaxie. To se u žádné jiné velké galaxie nepodaří,“ řekl hlavní výzkumník Ben Williams z Washingtonské univerzity. Zobrazovací schopnost Hubbleova dalekohledu dokáže rozlišit více než 200 milionů hvězd v galaxii v Andromedě, přičemž detekuje pouze hvězdy jasnější než Slunce. Vypadají jako zrnka písku na pláži. Ale to je jen špička ledovce. Celková populace Andromedy se odhaduje na 1 bilion hvězd, přičemž mnoho méně hmotných hvězd se nachází pod hranicí Hubbleovy citlivosti.

Největší fotomozaika, jakou kdy HST vytvořil
Credit: NASA, ESA, Benjamin F. Williams
(U Washington), Zhuo Chen (UWashington),
L. Clifton Johnson (Northwestern);
Joseph DePasquale (STScI)

Vyfotografovat Andromedu byl herkulovský úkol, protože tato galaxie je na obloze mnohem větším cílem než galaxie, které HST běžně pozoruje a které jsou často vzdálené miliardy světelných let. Kompletní mozaika byla pořízena v rámci dvou Hubbleových programů. Celkem si vyžádala více než 1 000 obletů HST kolem Země, jejíž vytvoření trvalo více než deset let.

Mozaika galaxie: Odhalení úplného obrazu Andromedy
Toto panorama vzniklo v rámci programu PHAT (Panchromatic Hubble Andromeda Treasury) přibližně před deseti lety. Snímky byly pořízeny v blízké ultrafialové, viditelné a blízké infračervené vlnové délce pomocí pokročilé kamery pro průzkum Advanced Camera for Surveys (ACS) a kamery Wide Field Camera 3 (WFC-3) na palubě HST. Kombinované programy pokrývají celý disk Andromedy, který je nakloněn o 77 stupňů vzhledem k pohledu ze Země.

Zdroj: https://scitechdaily.com/secrets-of-andromeda-revealed-in-hubbles-epic-2-5-billion-pixel-image/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz