Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Světlo z hvězd mimo naši Galaxii je jasnější, než se očekávalo

Světlo z hvězd mimo naši Galaxii je jasnější, než se očekávalo

15.02.2023

Vědci z Rochester Institute of Technology (RIT) provedli studii využívající data shromážděná LORRI (Long Range Reconnaissance Imager), kamerou na misi NASA s názvem New Horizons. Studie na základě nových měření, která ukazují, že světlo vyzařované hvězdami mimo naši Galaxii je dvakrát až třikrát jasnější než světlo ze známých populací galaxií. Tato zjištění zpochybňují předchozí předpoklady o počtu hvězd ve vesmíru. Výsledky studie byly přijaty k publikaci v Astrophysical Journal.

Výzkumný tým analyzoval stovky snímků světla na pozadí pořízených pomocí Long-Range Reconnaissance Imager (LORRI) na misi New Horizons, aby vypočítal kosmické optické pozadí (COB) – součet světla vyzařovaného hvězdami za Mléčnou dráhou. Pokud se jas COB nerovná světlu z galaxií, o kterých víme, naznačuje to, že ve vesmíru by mohly chybět zdroje optického světla.

Vidíme více světla, než bychom měli vidět na základě populací galaxií, o kterých víme, že existují a podle odhadu, kolik světla by měly produkovat,“ řekla Teresa Symonsová, Ph.D., která vedla studii pro svou disertační práci a nyní je postdoktorandkou na University of California Irvine. „Určení, co produkuje toto světlo, by mohlo změnit naše základní chápání toho, jak se vesmír v průběhu času formoval.“

Začátkem tohoto roku nezávislý tým vědců oznámil, že COB je dvakrát tak velké, než se původně předpokládalo. Tyto výsledky nebyly žádné náhody, což bylo potvrzeno použitím mnohem širšího souboru pozorování LORRI v nové studii Symonsové, Michaela Zemcova (RIT) a výzkumníků z Jet Propulsion Laboratory na Caltech, UC Irvine, UC Berkeley a Johns Hopkins University.

Zatímco ze Země je obtížné dosáhnout nezakrytého měření COB kvůli prachu mezi planetami, sonda New Horizons je na okraji naší Sluneční soustavy, kde je toto zastínění minimální a poskytuje mnohem jasnější pohled pro tento typ studie. Vědci doufají, že budoucí mise a pozorovací nástroje mohou být zdokonaleny, aby pomohly prozkoumat tento rozpor.

Došlo to do bodu, kdy je to skutečná záhada, kterou je potřeba vyřešit,“ řekl Zemcov, profesor výzkumu v Centru pro detektory na fakultě RIT. „Doufám, že některé z experimentů, kterých se zde v RIT účastníme, včetně CIBER-2 a SPHEREx, nám pomohou vyřešit tuto nesrovnalost.“

Zdroj: https://scitechdaily.com/challenging-past-assumptions-light-from-outside-our-galaxy-much-brighter-than-expected/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz