Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Astronomové používající rentgenovou observatoř Chandra (NASA), observatoř XMM-Newton (ESA) a další dalekohledy našli důkazy pro masivní rozrušení hvězdy (přes 3 hmotnosti Slunce) v rentgenovém spektru objektu ASASSN-14li, což je událost slapového roztrhání, ke kterému došlo v galaxii přibližně 290 milionů světelných let daleko. Ukázalo se, že jde o pohlcení hvězdy, která se příliš přiblížila k supermasivní černé díře. Výsledky pozorování byly publikovány v časopise Astrophysical Journal Letters.
Události slapového narušení jsou pozorovány jako vzplanutí na více vlnových délkách, když je hvězda ovlivněna masivní černou dírou. Slapová erupce ASASSN-14li byla objevena 11. listopadu 2014 prostřednictvím projektu All-sky Automated Survey for Supernovae (ASASSN).
K události došlo v centru galaxie PGC 43234 vzdálené přibližně 290 milionů světelných let. V době objevu se jednalo o nejbližší slapovou poruchu objevenou asi za posledních deset let. Díky této blízkosti poskytl ASASSN-14li mimořádnou úroveň detailů o zničené hvězdě.
Brenna Mocklerová, astronomka z Carnegie Observatories a University of California, Los Angeles a její kolegové použili nové teoretické modely, aby ve srovnání s předchozí prací provedli lepší odhady množství dusíku a uhlíku kolem černé díry v centru PGC 43234.
„Tyto rentgenové teleskopy mohou být použity jako forenzní nástroje při výzkumu vesmíru,“ řekla Brenna Mocklerová. „Relativní množství dusíku k uhlíku, které jsme našli, ukazuje na materiál z nitra k smrti odsouzené hvězdy o hmotnosti asi třikrát větší než u Slunce.“
Hvězda v ASASSN-14li je proto jednou z nejhmotnějších – a možná i nejhmotnější – kterou astronomové dosud viděli roztrhanou černou dírou. „ASASSN-14li je vzrušující, protože jednou z nejtěžších věcí na slapových poruchách je schopnost změřit hmotnost nešťastné hvězdy, jak jsme to udělali zde,“ řekl Enrico Ramirez-Ruiz, astronom z Kalifornské univerzity, Santa Cruz. „Pozorování zničení hmotné hvězdy superhmotnou černou dírou je okouzlující, protože se očekává, že hmotnější hvězdy budou výrazně méně běžné než hvězdy s nižší hmotností.“
Dalším vzrušujícím aspektem pozorování ASASSN-14li je fakt, co to znamená pro budoucí studie. Astronomové viděli středně hmotné hvězdy ve hvězdokupě, která obsahuje supermasivní černou díru v centru naší Galaxie. Schopnost odhadovat hmotnosti hvězd narušených slapovými silami tedy potenciálně poskytuje astronomům způsob, jak identifikovat přítomnost hvězdokup kolem supermasivních černých děr ve vzdálenějších galaxiích.
Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/asassn-14li-massive-stellar-disruption-event-12202.html a https://www.nasa.gov/mission_pages/chandra/news/a-giant-black-hole-destroys-a-massive-star.html
autor: František Martinek