Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Start biodružice „Bion-M-2“ s „posádkou“ z myší a mušek může být odložen až na rok 2023, sděluje TASS (Informační tisková agentura Ruska). Informoval o tom zástupce ředitele pro vědeckou činnost Institutu biomedicínských problémů (IMBP) Ruské akademie věd Vladimir Syčev na akademickém čtení z kosmonautiky.
„Nyní, s těmito problémy, které v naší zemi jsou, s problémy, které jsou spojené s ekonomikou, s tím, že jsou krácené finanční prostředky na federální kosmický program, existuje pravděpodobnost přesunutí termínu startu „Bionu“ z roku 2021 na rok 2023, čemuž se aktivně bráníme, vyjednáváme s vedením agentury Roskosmos“ – řekl Syčev.
Syčev nicméně dodal, že vědci čekají na let biodružice i v případě, že termíny budou odloženy, protože výzkum vlivu stavu beztíže na živé organismy je v současné době jednou z klíčových oblastí pro rozvoj pilotované kosmonautiky. Američtí astronauté provádí na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS experimenty s hlodavci.
„Jsou zaměřeny přibližně stejně „Bion“, ale na rozdíl od amerického programu, nám „Bion“ poskytne více příležitostí, protože se dostaneme k biologickým objektům skutečně za tři hodiny po přistání a uvidíme celý proces změn v organismech a proces adaptace po letu. Ale Američané, protože přistávají v oceánu, se dostanou k biologickému materiálu až za tři dny, kdy se už hodně rozdílů, které se vznikly ve vesmíru, vyrovná.
Start „Bionu-M-1“ v roce 2013 ukázal vědcům, že se ve stavu beztíže u živých tvorů mění výraz nebo syntéza svalových bílkovin v různých tkáních organismu. Syčev se domnívá, že to vede k úbytku svalové a kostní tkáně.
„Nejdůležitější je pochopit, co je spouštěčem těchto procesů, jakou roli v tom má absence gravitace, jaká je úloha faktoru záření, je-li dalším doplňujícím faktorem, který zesiluje tyto vlivy“, dodal Syčev.
Jedním z úkolů biodružice je odhalit rozdíly mezi výsledky prvního a druhého „Bionu“, což umožní vědcům posoudit vliv záření na živé organismy.
Od svého předchůdce se „Bion-M-2“ liší např. výškou letu, která dosáhne 800 - 1000 km a nachází se v oblasti radiačních pásů Země. Hodnota radiace na této oběžné dráze je 10krát vyšší ve srovnání s prvním „Bionem“.
„Posádku“ biodružice bude tvořit více než 70 myší (v roce 2013 to bylo 45), od jiných druhů hlodavců – pískomilů a gekonů tentokrát upustili. Počet myší se zvýší, protože za prvé 10 - 15 % z nich nevyhnutelně umře a za druhé vědci chtějí mít více pokusného materiálu. Část manipulací s nimi proběhne ještě na Zemi, např. odstranění vestibulárního aparátu. Celkově se o chlupaté „členy posádky“ tentokrát chtějí postarat lépe, než minule.
Dříve Syčev oznámil, že je v plánu změna zařízení, ve kterém jsou myši umístěny, a úplné předělání systému podávání jídla a vody. Na prvním „Bionu“ myši dostávaly pastovitou stravu, ve které bylo 60 - 70 % vody. To vedlo k silnému zavodnění organismu. Možná místo toho odborníci Institutu biomedicínských problémů upřednostní použití hydrogelu a myši budou dostávat suché krmivo.
Kromě toho bylo v plánu vyřešit problémy s telemetrií, aby se video z kosmické lodi přenášelo na Zemi v reálném čase.
Kromě myší se v novém „Bionu“ vydají do vesmíru i mušky octomilky, které v první biodružici nebyly. Vědci z IMBP mají také v úmyslu zopakovat na „Bionu-M-2“ experimenty z mikrobiologie a astrobiologie, což je vědní obor zabývající se vznikem, vývojem a rozšířením života ve vesmíru.
Zdroj: http://novosti-kosmonavtiki.ru/news/33244/
autor: Naďa Lenžová