Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
S posledním dnem letošních prázdnin skončil také významný projekt v rámci Operačního programu Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013, jehož cíle naplňovala naše hvězdárna přesně 12 měsíců. Projekt s názvem Výstavou ke spolupráci a poznání jsme realizovali společně s naším partnerem - Kysuckou hvězdárnou v Kysuckom Novom Meste.
Jak už napovídá samotný název projektu, důležitou roli v něm hrály vzdělávací a naučné výstavy a soubor doprovodných vzdělávacích programů. Cíl a smysl projektu byl od počátku jasný. Prohloubit naši vzájemnou přeshraniční spolupráci s partnerem, nabídnout školám v příhraničních oblastech – a to i těm menším – možnost využít našich vzdělávacích výstav a programů.
V posledních letech je stále složitější dopravit žáky či studenty k nám na hvězdárnu, a tak jsme se rozjeli my do škol. Významným cílem bylo také dostat slovenské lektory do českých škol a naopak české lektory do škol slovenských. To se také v plné míře podařilo.
V průběhu projektu jsme společně s partnerem připravili celkem 4 výstavy, každou z nich ve dvou jazykových mutacích. K nim pak metodické a vzdělávací materiály, brožury apod. Co vše v rámci projektu vzniklo a je nyní k dispozici, najdete na stránkách věnovaných tomuto projektu.
Jednotlivé výstavy si můžete prohlédnout buď v malém náhledu na webových stránkách projektu nebo ve větším provedení ve formátu pdf nebo jpg tamtéž. Zpracovali jsme a realizovali následující výstavy (jednotlivými odkazy je možné seznámit se s jednotlivými výstupy a výstavami):
V současné době nabízíme výstavy k zapůjčení do vaší školy zdarma na základě telefonické domluvy.
Projekt se však nezaměřoval jen na samotné výstavy, ale také na potřebný doprovodný program v podobě vzdělávacích programů, metodických materiálů a především vybavení pro praktická astronomická denní pozorování, tedy pozorování Slunce a projevů sluneční aktivity pomocí přenosných dalekohledů.
Domluva se školami byla různá a mnohdy jsme se setkávali s velmi kladným přijetím naší nabídky, někde jsme museli čelit netradičním problémům. Nakonec se podařilo vše zvládnout a projekt jako celek byl z pohledu jeho realizátora velmi úspěšný.
Ještě nás čeká zpracování závěrečné zprávy a dokladování všech relevantních výdajů v souvislosti s realizací projektu a předložení těchto dokumentů Regionu Bílé Karpaty, který je správcem Fondu mikroprojektů i jeho administrátorem.
Při přípravě podkladů k vyúčtování projektu a sepsání závěrečné zprávy jsme sestavili s projektovým týmem řadu dokumentů. V nich je uvedena celá řad čísel, z nichž některá stojí za povšimnutí a zveřejnění. Jedná se jen o čísla za náš projekt, tedy projekt Hvězdárny Valašské Meziříčí. K uvedeným číslům by bylo potřeba přičíst také hodnoty z komplementárního projektu našeho slovenského partnera.
Projekt sice skončil, ale započaté aktivity nikoliv. Naší snahou je rozvíjet a poskytovat tento druh služeb školám všech stupňů jak u nás, tak na Slovensku. Dále prohlubovat vzájemnou spolupráci a napomáhat vzdělávání mladých lidí v celé příhraniční oblasti v úzké spolupráci s Kysuckou hvězdárnou.
Koncem prázdnin jsme rozeslali jak na školy, se kterými jsem v rámci projektu spolupracovali, tak na mnohé další školy základní informace o projektu a především o jeho následných aktivitách. Věříme, že zájem škol o spolupráci s námi a naším partnerem bude i nadále vysoký, dlouhodobý a přínosný pro obě strany. To je také smysl projektu na podporu přeshraniční spolupráce.
Pokud tedy máte o výstavu či jakýkoliv vzdělávací program zájem, neváhejte nás kontaktovat. Určitě najdeme způsob a termín, kdy budeme moci ve vzájemné spolupráci nabídnout nejen výstavu, ale i vzdělávací program, besedu či pozorování zajímavých objektů denní i noční oblohy i pro vaše žáky a studenty.
Velký dík patří celému projektovému týmu jak z naší hvězdárny, jmenovitě především Tomáši Pečivovi, Jirkovi Srbovi a Láďovi Šmelcerovi, ale také Daniele Simerské, stejně jako kolegům z partnerské hvězdárny v Kysuckom Novom Meste.
autor: Libor Lenža