Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Sonda NASA Juno spatřila žhavou lávu na vzdáleném měsíci Io

Sonda NASA Juno spatřila žhavou lávu na vzdáleném měsíci Io

16.12.2024
Sonda Juno objevila žhavé lávové skvrny na Io
v prosinci 2023 během blízkého průletu
Credit: NASA/Caltech-JPL/SwRI

Sonda NASA Juno se několikrát přiblížila k Jupiterovu vulkanickému měsíci Io a poskytla nám úžasné pohledy na toto vzdálené sopečné těleso. Nedávné průlety koncem roku 2023 a začátkem roku 2024 umožnily planetologům hlubší pohled na vulkanické dění tohoto „trýzněného“ měsíce. NASA nyní zveřejnila nové snímky tohoto sopečného světa, které pořídila vysoce citlivá kamera sondy Juno nazvaná Stellar Reference Unit a které ukazují žhavou lávu a čerstvé lávové proudy.

Během blízkých průletů mise Juno nad měsícem Io její přístroje zaznamenaly nedávné změny na povrchu, a dokonce i záři aktivní lávy,“ uvedla vesmírná agentura na internetu.

Na snímku publikovaném v úvodu článku, pořízeném 30. prosince 2023, jsou červenými šipkami a kroužky vyznačeny aktivní lávové výrony na povrchu. Tato vulkanická oblast se nazývá komplex Zal Montes-Patera a tvoří ji tyto dvě hory obklopující tmavý útvar „Loki Patera“, tvořený čerstvými lávovými proudy. Sonda Juno se při pořizování těchto snímků nacházela pouhých 1 500 km nad povrchem Io, což jsou snímky s nejvyšším rozlišením, které kdy Juno pořídila.

Pohled na komplex Zal Montes-Patera na Io
Credit: NASA/Caltech-JPL/SwRI/LPI/USRA

Následující snímek ukazuje „nebývale protáhlý, zakřivený emisní útvar“, jak vysvětluje NASA, který se nachází v blízkosti tmavé oblasti Loki Patera. Planetologové předpokládají, že se jedná o aktivní lávový kanál. Viditelná je také část obřího lávového proudu, nazvaného Tonatiuh podle aztéckého božstva, který je 98 kilometrů dlouhý a 11 kilometrů široký. Nachází se na levém okraji levého snímku a na horním okraji pravého snímku.

Měsíc Io je pokryt erupcemi sopek, protože je neúnavně ovlivňován blízkými satelity a zejména Jupiterem. „Nejenže jej největší planeta Sluneční soustavy věčně gravitačně přitahuje, ale stejně tak i její galileovští sourozenci – Europa a největší měsíc Sluneční soustavy Ganymed,“ vysvětluje NASA ve svém prohlášení. „Výsledkem je, že Io je neustále natahován a stlačován, což souvisí se vznikem lávy, která vyvěrá na povrch z mnoha jeho sopek.“

Nedávné průlety sondy Juno kolem měsíce Io však ukázaly, že pod jeho povrchem se pravděpodobně nenachází globální magmatický oceán, jak vyplývá z nových pozorování gravitace měsíce. Místo toho může každá z přibližně 400 sopek na Io ukrývat vlastní komoru magmatu.

A jak ukázaly průlety sondy Juno kolem Io, tato žhavá láva se často vylévá na povrch a vytváří neustále se proměňující extrémní vulkanický svět.

Zdroj: https://mashable.com/article/nasa-io-volcano-lava-image-juno-spacecraft

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz