Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Sonda Juno pořídila nové snímky Jupiterova měsíce Io

Sonda Juno pořídila nové snímky Jupiterova měsíce Io

04.01.2024

Americká sonda Juno zakončila rok 2023 ve velkém stylu, když se 30. prosince přiblížila během svého 57. průletu kolem Jupitera k sopečnému měsíci Io blíže, než jakákoliv jiná mise za poslední dvě desetiletí. Sonda Juno, která v sobotu 30. prosince 2023 prolétla zhruba 1 500 kilometrů od měsíce Io, nejvulkaničtějšího tělesa ve Sluneční soustavě, dokázala zachytit úžasně detailní snímky tohoto Jupiterova měsíce. Jediný dřívější případ, kdy se kosmická sonda přiblížila k Io, nastal v roce 2001, kdy sonda Galileo proletěla 181 kilometrů nad jižním pólem satelitu Io.

Sonda Juno, která odstartovala 5. srpna 2011 a dosáhla Jupitera a jeho soustavy měsíců 4. července 2016 – po cestě dlouhé 2,8 miliardy kilometrů – pořídila šest snímků Io, aby stylově zakončila rok 2023. Některé jsou černobílé, jiné barevné. Účelem blízkého průchodu však nebylo jen pořídit neuvěřitelné snímky, ale také shromáždit důležitá data o měsíci Io a jeho vulkanismu.

Kombinací dat z tohoto průletu s našimi předchozími pozorováními vědecký tým Juno studuje, jak se mění sopky na Io,“ uvedl Scott Bolton, hlavní vědecký pracovník Juno a vědec ze Southwest Research Institute, v prohlášení vydaném před průletem. „Hledáme, jak často vybuchují, jak jsou jasné a horké, jak se mění tvar lávového proudu a jak je aktivita Io spojena s proudem nabitých částic v Jupiterově magnetosféře.“

Fotografii Jupiterova měsíce Io
pořídila sonda Juno 30. 12. 2023

NASA sdílela některé z neuvěřitelných snímků Io na svém kanálu X. V souvislosti s pozoruhodným monochromatickým snímkem vysoce vulkanického měsíce vesmírná agentura napsala: „Kamera JunoCam na palubě naší sondy Juno pořídila během dnešního blízkého setkání šest snímků Jupiterova měsíce Io. Tento černobílý snímek byl pořízen ze vzdálenosti asi 2 500 kilometrů.“

Io získává svůj status nejvulkaničtějšího tělesa Sluneční soustavy v důsledku nesmírné gravitace Jupitera, nejhmotnější planety Sluneční soustavy, kromě gravitačního vlivu dalších velkých Jupiterových měsíců – Europy, Ganymedu a Kallisto. Jupiterovy měsíce a samotná planeta vytvářejí slapové síly a společně gravitačně ovlivňují Io. Tyto slapové síly jsou tak obrovské, že mohou způsobit, že se povrch Io prohne dostatečně intenzivně, aby mohl stoupat a klesat až o extrémních 100 metrů. Výsledkem je, že povrch Io, tělesa zhruba stejné velikosti jako souputník Země, je pokryt stovkami aktivních sopek, které chrlí lávu až desítky kilometrů nad povrch měsíce.

Některé z těchto částic uniknou z řídké atmosféry měsíce Io a jsou poté zachyceny magnetickým polem Jupitera, čímž se kolem obří plynné planety vytvoří horký torus plazmy. A to je jen jeden způsob, jak může vulkanismus Io ovlivnit celý systém, což je příkladem toho, proč jsou data, která sbírala sonda Juno, tak cenná pro planetární vědce.

Fotografii Jupiterova měsíce Io pořídila 
sonda Juno 30. 12. 2023

Nebude to dlouho trvat a Juno se znovu přiblíží k měsíci Io. Konkrétně 2. února 2024 se sonda opět dostane do vzdálenosti přibližně 1500 km od povrchu tohoto vulkanického měsíce. Ve skutečnosti to nebude naposledy, kdy se Juno přiblíží k měsíci Io, ale tyto další průlety se budou stále více vzdalovat, počínaje průletem asi 11 000 km od Io a kulminovat konečným průletem ve vzdálenosti přibližně 100 000 km.

Po konečném přiblížení k měsíci Io dosáhne Juno konce své prodloužené mise v září 2025 (její primární mise byla ukončena v červenci 2021). V této době bude sonda úmyslně navedena do atmosféry Jupitera, čímž uzavře své devítileté studium plynného obra a jeho měsíců.

Zdroj: https://www.space.com/nasa-juno-spacecraft-jupiter-moon-io-photos a https://www.missionjuno.swri.edu/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz