Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Sojuz TMA-15: návrat tříčlenné posádky

Sojuz TMA-15: návrat tříčlenné posádky

03.12.2009

Po splnění úkolů na palubě Mezinárodní kosmické stanice ISS se velitel 21. základní posádky Frank De Winne (Belgie), kosmonaut Roman Romaněnko (Rusko) a astronaut Robert Thirsk (Kanada) usadili v návratové kabině ruské kosmické lodi Sojuz, odpojili se od orbitálního komplexu a zahájili návratovou fázi letu zpět na Zemi. Na zemském povrchu – na území Kazachstánu – přistáli v úterý 1. prosince 2009 po 188denním pobytu na kosmické stanici.

V závěrečné fázi letu kabina sestupovala k zemskému povrchu na bílo-oranžovém padáku. Těsně před dopadem byly zažehnuty brzdící raketové motory měkkého přistání. Kabina s posádkou přistála ve vzdálenosti 88 km od města Arkalyk. Od okamžiku oddělení kosmické lodi Sojuz od kosmické stanice po samotné přistání uplynuly 3 hodiny a 20 minut.

Vyhledávácí a záchranné týmy včetně amerických a ruských lékařů byly připraveny poblíž místa předpokládaného přistání, aby pomohly vracejícím se kosmonautům opustit po přistání stísněné prostory návratového modulu. Mrazivé počasí v místě přistání a nízká oblačnost přinutila vedení záchranné služby ponechat vrtulníky, které se při pátrání a vyhledávání posádky běžně využívají, na letištích. Místo nich vyrazily před přistáním do předpokládané oblasti návratu záchranná obojživelná vozidla.

Jednalo se o první prosincové přistání kosmické lodi Sojuz od roku 1990, avšak Rusové říkají, že počasí bylo přijatelné pro bezpečný návrat posádky z vesmíru.

Současná 22. posádka Mezinárodní kosmické stanice, která pracuje ve složení velitel posádky Jeffrey Williams (USA) a letový inženýr Maksim Surajev, pečlivě sledovala odletovou fázi a přistání Sojuzu TMA-15. Williams a Surajev přiletěli na ISS počátkem října letošního roku.

Návratová kabina kosmické lodi Sojuz dosedla na zemský povrch ve vzpřímené poloze (stranou tepelného štítu dole). Záchranné týmy z něj vytáhly členy posádky a na nosítkách je odnesly do připravených vozidel.

Přípravy na ukončení mise a návrat na Zemi byly zahájeny v pondělí 30. listopadu večer. Výstupní otvor mezi orbitální sekcí lodi Sojuz a Mezinárodní kosmickou stanicí byl uzavřen a kosmická loď Sojuz s posádkou na palubě se oddělila od ruského modulu Zarja.

Roman Romaněnko sledoval funkci brzdícího raketového motoru, který byl v činnosti 4 minuty a 19 sekund. Jeho činností byla snížena rychlost kosmické lodi Sojuz, která zahájila sestup k zemskému povrchu. Ve výšce 140 km nad zemským povrchem se kosmická loď rozdělila na tři části a zhruba o tři minuty později vstoupila návratová kabina s posádkou ve výšce přibližně 100 km do již zjistitelné řídké atmosféry.

Sojuz TMA-15 po přistáníPo dobu následujících 5 minut a 38 sekund byla posádka vystavena přetížení 5 G, což je pětinásobek běžné gravitace na zemském povrchu a kosmická loď sestoupila mezitím do výšky 40 km. Byl vydán povel k otevření výtažného, stabilizačního a brzdícího padáku, a to ve výšce 10,6 km. Následovalo měkké přistání poblíž města Arkalyk.

Po odletu Romaněnka, Thirska a belgického kosmonauta De Winna, který byl prvním evropským velitelem posádky kosmické stanice, převzali její řízení do svých rukou kosmonauti Surajev a Williams. Od července 2006 je to poprvé, co krátkodobě tvoří posádku stanice pouze dvojice kosmonautů.

Jejich osamělost však nebude trvat dlouho. Další tříčlenná posádka ve složení Oleg Kotov (Rusko), Timothy Creamer (USA) a Soichi Noguchi (Japonsko) by měla odstartovat podle plánu 21. prosince 2009 na palubě kosmické lodi Sojuz TMA-17. K Mezinárodní kosmické stanici ISS se připojí o dva dny později.

Zdroj: http://www.spaceflightnow.com/station/exp22/091201landing.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz