Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Složka RNA a vitamín B3 nalezeny ve vzorcích asteroidu Ryugu

Složka RNA a vitamín B3 nalezeny ve vzorcích asteroidu Ryugu

26.03.2023

Vzorky z asteroidu Ryugu odebrané japonskou sondou Hayabusa 2 obsahují dusíkaté organické sloučeniny, včetně nukleobáze uracil, která je součástí RNA. Výzkumníci analyzovali vzorky asteroidu Ryugu shromážděné kosmickou sondou Hayabusa 2 Japonské vesmírné agentury JAXA a našli uracil – jednu z informačních jednotek, které tvoří RNA, molekuly, které obsahují pokyny pro stavbu a provoz živých organismů. Ve stejných vzorcích byla detekována také kyselina nikotinová, známá také jako vitamín B3 nebo niacin, který je důležitým kofaktorem metabolismu v živých organismech.

Tento objev mezinárodního týmu, jehož vedoucím byl Yasuhiro Oba na Hokkaidské univerzitě, přispívá k důkazu, že důležité stavební kameny pro život vznikají ve vesmíru a mohly být na Zemi doručeny prostřednictvím meteoritů. Zjištění byla zveřejněna 21. března 2023 v časopise Nature Communications.

Vědci již dříve našli nukleobáze a vitamíny v určitých meteoritech bohatých na uhlík, ale vždy existovala otázka kontaminace vystavením zemskému prostředí,“ vysvětlil Yasuhiro Oba. „Vzhledem k tomu, že sonda Hayabusa 2 odebrala dva vzorky přímo z asteroidu Ryugu a dopravila je na Zemi v uzavřených kapslích, lze kontaminaci vyloučit.“

Vědci extrahovali tyto molekuly namáčením částic Ryugu v horké vodě, po kterém následovaly analýzy pomocí kapalinové chromatografie spojené s hmotnostní spektrometrií s vysokým rozlišením. To odhalilo přítomnost uracilu a kyseliny nikotinové, stejně jako dalších organických sloučenin obsahujících dusík.

Našli jsme uracil ve vzorcích v malých množstvích, v rozmezí 6–32 dílů na miliardu (ppb), zatímco vitamín B3 byl hojnější, v rozmezí 49–99 ppb,“ uvedl Yasuhiro Oba. „Ve vzorku byly nalezeny i další biologické molekuly, včetně vybraných aminokyselin a karboxylových kyselin, které se nacházejí v proteinech.“ Zjištěné sloučeniny jsou podobné, ale ne totožné s těmi, které byly dříve objeveny v meteoritech bohatých na uhlík.

Členové vědeckého týmu předpokládají, že rozdíl v koncentracích ve dvou vzorcích odebraných z různých míst na asteroidu Ryugu je pravděpodobně způsoben vystavením extrémnímu prostředí vesmíru. Předpokládali také, že sloučeniny obsahující dusík byly alespoň částečně vytvořeny z jednodušších molekul, jako je amoniak, formaldehyd a kyanovodík. I když tyto nebyly detekovány ve vzorcích planetky Ryugu, je známo, že jsou přítomny v kometárním ledu – a asteroid Ryugu mohl vzniknout jako kometa nebo jiné mateřské těleso, které bylo přítomno v prostředí s nízkou teplotou.

Objev uracilu ve vzorcích z planetky Ryugu dodává vážnost současným teoriím o zdroji nukleobází na rané Zemi,“ uzavírá Yasuhiro Oba. „Mise OSIRIS-REx, kterou realizuje NASA, letos dopraví na Zemi vzorky z asteroidu Bennu a srovnávací studie složení těchto asteroidů poskytne další data, která budou na těchto teoriích stavět.“

Hayabusa 2 byla japonská vesmírná mise zahájená v roce 2014 s cílem studovat asteroid Ryugu a přivézt vzorky na Zemi. Kosmická sonda dorazila k Ryugu v roce 2018 a strávila více než rok studiem povrchu a nitra asteroidu, rozmístěním několika landerů a roverů k provádění experimentů a sběru dat. V roce 2019 sonda použila projektil k vytvoření malého kráteru na povrchu asteroidu, díky čemuž bylo možné odebrat podpovrchový materiál z místa dopadu. Kosmická sonda se vrátila na Zemi v prosinci 2020 a přivezla vůbec první podpovrchové vzorky z asteroidu. Mise poskytla cenné poznatky o vzniku Sluneční soustavy a složení asteroidů.

Zdroj: https://scitechdaily.com/component-of-rna-found-in-asteroid-ryugu-samples/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz