Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Simulace ukazují, že Mars byl před třemi miliardami roků studený, ale mokrý

Simulace ukazují, že Mars byl před třemi miliardami roků studený, ale mokrý

02.02.2022

Vědecký tým složený z výzkumníků několika institucí z Francie, USA a Švédska uskutečnil modelování pravděpodobných podmínek na Marsu a dospěl k závěru, že rudá planeta možná vlastnila před třemi miliardami roků severní oceán a že klima bylo pravděpodobně mokré a studené. Ve svém článku publikovaném v Proceedings of the National Academy of Sciences skupina vědců popsala teorie panujících podmínek na povrchu současného Marsu, a dále model, který popisuje mokrou a studenou planetu v minulosti.

Vědci studující Mars byli bezradní při pohledu na některé útvary na povrchu Marsu – například zde existují protichůdné důkazy pro výskyt oceánu, navzdory bohatým důkazům existence řek, jezer a přívalových proudů. Jenomže někteří vědci našli důkazy výskytu tsunami, což velmi silně napovídá na přítomnost oceánu. Výzkumníci na základě této nové práce navrhují, že část tohoto problému v porozumění historii klimatu Marsu leží v představě, že pro přítomnost oceánu planeta musela být teplá a mokrá, nebo podle jiného scénáře, za předpokladu, že jestliže zde neexistoval oceán, planeta byla pravděpodobně studená a suchá. Nyní vědci navrhují třetí alternativu – studenou a mokrou planetu.

Proto navrhují, že by byla možná existenci oceánu navzdory při nízké teplotě, pokud by v atmosféře planety bylo dostatečné množství vodíku. Poznamenávají, že pokud by téměř 10 % atmosféry bylo tvořeno vodíkem (z vulkanické činnosti a snad i z kosmických impaktů) a zbytek představoval oxid uhličitý, bylo by to dostatečné k vytvoření malého skleníkového efektu. Na základě tohoto scénáře poznamenávají, že oceán by mohl být blízko bodu tuhnutí, pořád ještě by mohl existovat, pokud by se cirkulací přenášelo teplo a kdyby zde bylo určité množství dešťových srážek.

Dále se vědci domnívají, že takový oceán by pravděpodobně existoval na severní polokouli Marsu, protože se zde nacházejí rozsáhlé nížinné kotliny. V tomto případě navrhují, že velké části severních končin planety mohly být pokryty ledem, s ledovci brázdícími oblasti půdy směřující k oceánu. Při uvedení této informace do svých modelů astronomové zjistili, že jejich scénář může vysvětlovat, jak Mars mohl možná vypadat přibližně před 3 miliardami roků.

Zdroj: https://phys.org/news/2022-01-simulation-mars-cold-billion-years.html a https://www.space.com/mars-ocean-northern-hemisphere

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz