Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Simulace ukazují, že Mars byl před třemi miliardami roků studený, ale mokrý

Simulace ukazují, že Mars byl před třemi miliardami roků studený, ale mokrý

02.02.2022

Vědecký tým složený z výzkumníků několika institucí z Francie, USA a Švédska uskutečnil modelování pravděpodobných podmínek na Marsu a dospěl k závěru, že rudá planeta možná vlastnila před třemi miliardami roků severní oceán a že klima bylo pravděpodobně mokré a studené. Ve svém článku publikovaném v Proceedings of the National Academy of Sciences skupina vědců popsala teorie panujících podmínek na povrchu současného Marsu, a dále model, který popisuje mokrou a studenou planetu v minulosti.

Vědci studující Mars byli bezradní při pohledu na některé útvary na povrchu Marsu – například zde existují protichůdné důkazy pro výskyt oceánu, navzdory bohatým důkazům existence řek, jezer a přívalových proudů. Jenomže někteří vědci našli důkazy výskytu tsunami, což velmi silně napovídá na přítomnost oceánu. Výzkumníci na základě této nové práce navrhují, že část tohoto problému v porozumění historii klimatu Marsu leží v představě, že pro přítomnost oceánu planeta musela být teplá a mokrá, nebo podle jiného scénáře, za předpokladu, že jestliže zde neexistoval oceán, planeta byla pravděpodobně studená a suchá. Nyní vědci navrhují třetí alternativu – studenou a mokrou planetu.

Proto navrhují, že by byla možná existenci oceánu navzdory při nízké teplotě, pokud by v atmosféře planety bylo dostatečné množství vodíku. Poznamenávají, že pokud by téměř 10 % atmosféry bylo tvořeno vodíkem (z vulkanické činnosti a snad i z kosmických impaktů) a zbytek představoval oxid uhličitý, bylo by to dostatečné k vytvoření malého skleníkového efektu. Na základě tohoto scénáře poznamenávají, že oceán by mohl být blízko bodu tuhnutí, pořád ještě by mohl existovat, pokud by se cirkulací přenášelo teplo a kdyby zde bylo určité množství dešťových srážek.

Dále se vědci domnívají, že takový oceán by pravděpodobně existoval na severní polokouli Marsu, protože se zde nacházejí rozsáhlé nížinné kotliny. V tomto případě navrhují, že velké části severních končin planety mohly být pokryty ledem, s ledovci brázdícími oblasti půdy směřující k oceánu. Při uvedení této informace do svých modelů astronomové zjistili, že jejich scénář může vysvětlovat, jak Mars mohl možná vypadat přibližně před 3 miliardami roků.

Zdroj: https://phys.org/news/2022-01-simulation-mars-cold-billion-years.html a https://www.space.com/mars-ocean-northern-hemisphere

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz