Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Dne 4. ledna 2011 jsme mohli z území České republiky pozorovat částečné zatmění Slunce, i když počasí nebylo zrovna nejlepší. Příroda si pro nás připravila na letošní rok ještě dalších 5 podobných úkazů, avšak ze střední Evropy z nich bude pozorovatelné (za příznivých meteorologických podmínek) pouze úplné zatmění Měsíce, které nastane ve večerních hodinách 15. června.
Další částečné zatmění Slunce v letošním roce nastane 1. června. Oblast největší fáze zatmění se bude nacházet na pobřeží Barentsova moře, poblíž ruského ostrova Kolgujev (Archangelská oblast). Pro zdejší obyvatele nastane částečné zatmění o velikosti přibližně 60 %. Zatmění bude možné pozorovat v oblasti Arktidy, na severu Kanady, v Grónsku, na Kamčatce a v některých dalších regionech ruského Dálného východu.
První zatmění Měsíce v roce 2011 nastane ve středu 15. června ve večerních hodinách, krátce po západu Slunce. Bude se jednat o úplné zatmění. Měsíc bude procházet přímo středem zemského stínu a plná fáze potrvá zhruba 100 minut. Zatmění spatříme v podstatné části jeho průběhu. Měsíc vychází tento den ve 20 hodin 47 minut SELČ (pro Valašské Meziříčí) nad jihovýchodním obzorem již téměř ponořen v plném zemském stínu. Maximální fáze zatmění nastane ve 22 hodin 13 minut. V tomto okamžiku bude měsíční kotouč procházet nejtemnější částí zemského stínu. Fáze částečného zatmění skončí krátce po půlnoci.
O 14 dnů později – 1. července – nastane další částečné zatmění Slunce. Měsíční disk jen nepatrně zakryje sluneční kotouč; velikost zatmění bude pouhých 9 %. Případní pozorovatelé se budou muset přemístit do oblasti jižně od afrického kontinentu, do Indického oceánu u břehů Antarktidy.
Následovat bude znovu částečné zatmění Slunce, které nastane 25. listopadu. Zařadí se rovněž mezi „antarktická“ zatmění. Bude pozorovatelné z oblasti Antarktidy a okolních moří. Velikost zatmění bude 90,4 %.
Posledním zatměním roku 2011 bude úplné zatmění Měsíce. Nastane v pátek 10. prosince a bude viditelné z oblasti Eurasie a Austrálie, a také na severozápadě Severní Ameriky. Na území České republiky bude Měsíc vycházet v podstatě již po skončení fáze úplného zatmění (větší šanci ke spatření úplného zatmění mají mezi sousedními státy obyvatelé Slovenska a Polska).
autor: František Martinek