Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Rover Perseverance objevil na Marsu pruhované překvapení

Rover Perseverance objevil na Marsu pruhované překvapení

27.09.2024
Rover Perseverance pořídil tento snímek
černobílého pruhovaného kamene
Credit: NASA/JPL-Caltech/ASU

Nedávno byli vědci i internet ohromeni, když Perseverance spatřila černobílý pruhovaný kámen, který se na Marsu nepodobal žádnému z předchozích. Je to známka vzrušujících objevů, které přijdou? Už je to skoro měsíc, co rover začal stoupat po strmých svazích vedoucích k okraji kráteru při honbě za prastarými kameny, které by nás mohly poučit o rané marťanské historii. Zatímco tyto složité svahy vedly k pomalému počátečnímu stoupání, pokrok v jízdě se v posledních dnech výrazně zlepšil, protože Perseverance křižovala po rovinatějším úseku. Z tohoto výhledu nyní rover může spatřit orientační body z dřívějších dob mise, jako je ikonický výběžek „Kodiak“ na zamlženém obzoru v důsledku obsahu prachu z nedalekých prachových bouří.

Při jízdě po nevýrazném oblázkovém terénu členové týmu zahlédli v dálce dláždění s náznaky neobvyklé textury na snímcích Navcam s nízkým rozlišením a dali mu jméno „Freya Castle“. Tým naplánoval multispektrální pozorování pomocí kamery Mastcam-Z, aby se na něj před odjezdem lépe podíval. Když byla tato data o pár dní později, poté, co Perseverance opustila tuto oblast, stažena na Zemi, bylo jasné, jak neobvyklé to bylo! Kámen „Freya Castle“ je asi 20 cm veliký a má nápadný vzor se střídajícími se černými a bílými pruhy. Na internetu se okamžitě objevily spekulace o tom, co by tato „zebří skála“ mohla být, a my jsme si vaše teorie rádi přečetli!

Vědecký tým si myslí, že tato skála má texturu, která se nepodobá žádné dříve pozorované v kráteru Jezero a možná na celém Marsu. Naše znalosti o jeho chemickém složení jsou omezené, ale první interpretace jsou takové, že jeho pruhy mohly vytvořit magmatické a/nebo metamorfní procesy. Vzhledem k tomu, že Castle Freya je uvolněný kámen, který se jasně liší od podloží, pravděpodobně sem dorazil odjinud, možná se skutálel z kopce z výše položeného zdroje. Tato možnost nás nadchla a doufáme, že jak bude pokračovat Perseverance v jízdě do kopce, narazí na výchoz tohoto nového typu horniny, aby bylo možné provést podrobnější měření.

Freya Castle je pouze nejnovější ze série zajímavých kamenů nalezených nedávno; od chvíle, kdy rover dorazil do blízkosti okraje kráteru Jezero, tým zaznamenal zvýšenou rozmanitost hornin, jako je rozmanitá sbírka balvanů na „Mount Washburn“. Mohly by to být naše první pohledy na prastaré skály vyzdvižené z hloubky dopadem při vytvoření kráteru Jezero, nyní odhalené na okraji kráteru? Jen čas ukáže…

Zdroj: https://science.nasa.gov/blog/a-striped-surprise/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz