Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Rentgenový teleskop NICER objevil rychle rotující neutronovou hvězdu

Rentgenový teleskop NICER objevil rychle rotující neutronovou hvězdu

02.11.2024
Umělecké vyobrazení rentgenového binárního systému
4U 1820-30 v kulové hvězdokupě NGC 6624
Credit: NASA

Podle analýzy dat shromážděných observatoří NASA s názvem Neutron Star Interior Composition Explorer (NICER) v letech 2017 až 2022 se neutronová hvězda v rentgenovém binárním systému 4U 1820-30 otáčí 716krát za sekundu, což z ní činí jeden z nejrychleji rotujících objektů, které kdy byly pozorovány. Nachází se asi 26 000 světelných let od Země v souhvězdí Střelce. Tento rentgenový binární systém je součástí kulové hvězdokupy bohaté na kovy s názvem NGC 6624.

Skládá se ze dvou stálic – neutronové hvězdy a bílého trpaslíka. Ten kolem neutronové hvězdy oběhne jednou za 11 minut, což z něj činí systém s nejkratší známou oběžnou dobou. Pro 4U 1820-30 jsou typické krátké rentgenové záblesky, které trvají pouze 10-15 sekund. Je to pravděpodobně proto, že zapálené palivo bohaté na helium na jejím povrchu rychle vyhoří.

Díky své intenzivní gravitaci neutronová hvězda přitahuje materiál od svého průvodce,“ uvedl Gaurava Jaisawal z DTU Space (Department of Space Research and Technology) a jeho kolegové. „Když se na jejím povrchu nahromadí dostatek materiálu, dojde na neutronové hvězdě k prudkému termonukleárnímu výbuchu, podobnému výbuchu atomové bomby.“

Rentgenový teleskop NICER je umístěn vně ISS
Credit: NASA

Astronomové použili k pozorování hvězdy 4U 1820-30 rentgenový dalekohled NICER, který je umístěn na vnějším povrchu Mezinárodní vesmírné stanice ISS. „Studovali jsme termonukleární exploze z tohoto systému a pak jsme objevili pozoruhodné oscilace, které naznačují, že neutronová hvězda rotuje kolem své středové osy ohromující rychlostí 716krát za sekundu,“ řekl Gaurava Jaisawal. „Pokud se tato skutečnost potvrdí i při budoucích pozorováních, bude neutronová hvězda 4U 1820-30 jedním z nejrychleji rotujících objektů, které kdy byly ve vesmíru pozorovány, a vyrovná se jí pouze jiná neutronová hvězda – pulsar – PSR J1748-2446.“

V letech 2017 až 2021 zaznamenal přístroj NICER 15 termonukleárních rentgenových záblesků z hvězdy 4U 1820-30. Právě jeden z těchto výbuchů vykazoval signaturu známou jako „termonukleární oscilace výbuchu“, která se objevovala při frekvenci 716 Hz. Tyto zábleskové oscilace odpovídají frekvenci rotace samotné neutronové hvězdy, což znamená, že se otáčí kolem své osy rekordní rychlostí 716krát za sekundu.

Během záblesků se neutronová hvězda stává až 100 000krát jasnější než Slunce a uvolňuje obrovské množství energie,“ řekl Jerome Chenevez, výzkumný pracovník DTU Space. „Máme tedy co do činění s velmi extrémními událostmi a jejich studiem získáme nové poznatky o končících životních cyklech dvojhvězdných systémů a vzniku prvků ve vesmíru.“

Výsledky výzkumu byly publikovány v časopise Astrohysical Journal.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/nicer-fast-spinning-neutron-star-13382.html a https://www.space.dtu.dk/english/about-us/news/dtu-researchers-discover-one-of-the-fastest-spinning-stars-in-the-universe?id=3b7d370c-74e0-4710-8f77-79fdf97789fa

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz