Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Počátek uplynulých třech měsíců byl zasvěcen vyhledávání turisticky zajímavých a význačných lokalit Zlínského kraje a nejbližšího okolí tématicky se vztahujících nejen k astronomii, ale také i k technice, vlastivědě, geologii, hydrologii, meteorologii, dendrologii, botanice a zoologii. Neocenitelným zdrojem při hledání takovýchto míst byly jednak internetové zdroje, ale především vlastivědné a přírodovědné knihy a časopisy z rozsáhlé knihovny Hvězdárny Valašské Meziříčí. Vznikl tak seznam s výčtem asi 300 lokalit, které jsou lákavé nejen pro odborníky z daného vědního oboru, ale především pro nezasvěcené turisty s touhou poznávat. Pro přehlednost byly polohy míst systematicky zaznačeny do velké nástěnné mapy.
Během těchto přípravných prací se v přednáškovém sále Hvězdárny Valašské Meziříčí uskutečnil také Kurz marketingu v cestovním ruchu, kterého se zúčastnili nejen zaměstnanci Hvězdárny, ale i jiných kulturních a vzdělávacích zařízení.
Naplno se rozběhly terénní práce s cílem osobní návštěvy a zdokumentováním každé lokality (pořízení snímku současného stavu lokality s jejím popisem, přístupové možnosti pro motoristy, cyklisty a pěší s vymezením případných orientačních bodů v okolí, možná omezení pro osoby se zdravotním handicapem nebo pro turisty s kočárky nebo malými dětmi, otvírací doby a ceny vstupného, atd.).
Velkou překážkou – především pro dostupnost některých lokalit a pro kvalitu pořízených snímků - je pro nás nevyzpytatelné počasí s dlouhotrvajícími dešti nebo naopak s nesnesitelnými vedry. I přes to byly ke konci července realizovány tři celodenní výpravy autem, dva celodenní výlety na kole, dva celodenní pěší výlety a několik kratších cest autem, na kole i pěšky. Celkem bylo zmapováno přes 100 lokalit.
Pro každé místo je – již v kanceláři, a tedy nezávisle na rozmarech počasí – vyplněna tzv. informační karta lokality, do které je vepsána lokalizace, charakteristika, dostupnost pro motoristy, cyklisty a pěší s možnostmi využití cyklostezek, značených turistických tras nebo naučných stezek, dále pak kontakty na provozovatele, otvírací doba a ceny vstupného, a přiloženy pořízené fotky.
Obdobné přípravné a terénní práce probíhaly a probíhají i u našeho přeshraničního partnera – Kysucké hvězdárny v Kysuckom Novom Mestě. Údaje z informačních karet lokality a fotodokumentace obou hvězdáren dále poslouží jako podklad pro vznikající turistický web a pro tištěné brožurky a mapy, které budou vhodným rádcem a pomocníkem nejen turistovi, ale i místnímu obyvateli při plánování aktivního strávení volného času v příhraničních regionech s velkým potenciálem, kterými Zlínský kraj a Žilinský samosprávný kraj určitě jsou.
Velmi intenzivně se také pracuje na přípravě informačního výstupu v podobě webových stránek s informacemi o zmapovaných lokalitách. Na obrázku si můžete prohlédnout stávající návrh grafického provedení stránek. Zatím ještě nejsou funkční, ale určitě se máme na co těšit.
Na úvodním obrázku vidíme přírodní památku Rákosina ve Stříteži (unikátní ekosystém obojživelníků a ptáků), na druhém pak zajímavé sluneční hodiny v areálu Základní školy Rokytnice (Vsetín).
Autoři: Markéta Landová a Libor Lenža
autor: Libor Lenža