Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Radarové snímky asteroidu 1998 WT24

Radarové snímky asteroidu 1998 WT24

30.01.2016

Planetka 1998 WT24 bezpečně prolétla kolem Země 11. 12. 2015 ve vzdálenosti přibližně 4,2 miliónu kilometrů, což odpovídá zhruba jedenácti vzdálenostem Měsíce od Země. Během tohoto průletu použili vědci NASA radioteleskop DSS-14 v Goldstone (Kalifornie) s anténou o průměru 70 metrů a teleskop GBT (Green Bank Telescope) v západní Virginii s anténou o průměru 100 metrů k výzkumu planetky pomocí radarového mapování. Použitím techniky známé jako bistatický radar vytvořili radarové snímky planetky s nejvyšším rozlišením.

To je podruhé, co byl asteroid 1998 WT24 zobrazen pomocí radaru. Poprvé se tak stalo 17. 12. 2001 výhradně pomocí radioteleskopu v Goldstone a bylo zjištěno, že asteroid má tvar brambory o průměru asi 400 metrů. Tento první radarový snímek má rozlišení 19 metrů na pixel (obrazový bod).

Nové radarové snímky dosáhly prostorového rozlišení 7,5 metru na pixel. Byly získány použitím radioteleskopu DSS-14, který vysílal mikrovlnné záření o vysokém výkonu směrem k asteroidu. Radarová ozvěna signálu odražená od povrchu planetky byla zachycena prostřednictvím většího radioteleskopu GRB.

Díky zvýšenému rozlišení můžeme spatřit na povrchu planetky horské hřebeny a prohlubně v mnohem větším detailu,“ říká Shantanu Naidu, vědecký pracovník NASA na Jet Propulsion Laboratory (JPL) v Pasadeně, který spolupracoval s týmem radaru a sestavil plán pozorování průletu planetky. „Jedna až dvě další jasné radarové skvrny, které vyčnívají nad povrch, jsou také pozorovatelné.“

Příští přiblížení asteroidu 1998 WT24 do blízkosti Země se odehraje 11. 11. 2018, kdy bude prolétávat kolem naší planety ve vzdálenosti 52× dále, než je vzdálenost Měsíce od Země (tj. ve vzdálenosti zhruba 20 miliónů kilometrů).

Radar je výkonná technika vhodná pro studium velikosti planetek, jejich tvaru, periody rotace, povrchových útvarů a drsnosti povrchu, a také pro zlepšení výpočtů drah asteroidů. Pomocí radaru lze měřit rychlosti a vzdálenosti planetky, což často umožňuje výpočet dráhy asteroidu mnohem přesněji a do vzdálenější budoucnosti, což by jinak nebylo možné.

Zdroj: https://public.nrao.edu/news/pressreleases/asteroid-second-time a http://neo.jpl.nasa.gov/images/1998wt24.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz