Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Nový kosmický teleskop NASA s názvem JWST (James Webb Space Telescope) doslova zíral 16. března 2022 do vzdáleného vesmíru a prokázal perfektní vidění: pořídil ostrý snímek daleké hvězdy 2MASS J17554042+6551277 obklopené tisíci prastarých galaxií. Vědecký tým teleskopu očekává, že optika teleskopu a jeho vědecké přístroje budou schopny splnit plánované vědecké cíle.
Snímek z JWST uvolněný ve středu 16. 3. 2022 je zkušební záběr neoficiálních vědeckých pozorování – jak jej vidí jeho 18 hexagonálních zrcadel pracujících společně za účelem pořízení jediného koordinovaného snímku; nachází se ve vzdálenosti 1,6 miliónu kilometrů daleko od Země. Vedoucí pracovníci prohlásili, že dalekohled pracuje lépe, než se očekávalo.
Před měsícem NASA zaměřila vesmírný teleskop na mnohem bližší hvězdu a získala 18 oddělených snímků z jednotlivých segmentů zrcadla.
Vědci prohlásili, že se jim doslova zatočila hlava, když se podívali na nejnovější zkušební fotografii, která dorazila z JWST. Zkušební snímek NASA byl zaměřený na hvězdu 100krát slabší, než můžeme pozorovat pouhým okem, nacházející se ve vzdálenosti 2 000 světelných roků od Země. Světelný rok je přibližně 9,7 biliónu kilometrů. Následovalo seřízení optiky teleskopu.
Tvar zrcadel Webbova vesmírného teleskopu a jeho filtry dělají mihotající hvězdu, že vypadá mnohem červenější a ostrá, ale bylo odhaleno i hvězdné pozadí. „Nemůžeme si pomoci, ale spatřit tyto tisíce galaxií v pozadí, to je opravdu něco úžasného,“ říká Jane Rigby, vědecká pracovnice projektu Webbova teleskopu.
Tyto galaxie jsou několik miliard roků staré. Astronomové dokonce doufají, že Webbův teleskop bude schopen nahlížet tak daleko a zpět v čase, že to bude pouze „několik stovek miliónů roků po Velkém třesku,“ dodává Jane Rigby.
První vědecké fotografie nebudou pořízený dříve než koncem června nebo počátkem července tohoto roku.
„Před více než 20 roky jsme začali konstruovat nejvýkonnější kosmický dalekohled, jaký byl kdy vypuštěn do vesmíru a přistoupili jsme k odvážné konstrukci optiky ke splnění náročných vědeckých cílů,“ říká Thomas Zurbuchen, mimořádný administrátor NASA’s Science Mission Directorate.
Webbův teleskop v hodnotě 10 miliard amerických dolarů – který je následovníkem téměř 32 let starého Hubbleova vesmírného teleskopu – byl vypuštěn pomocí rakety Ariane 5 v prosinci 2021 a plánované polohy v okolí libračního bodu L2 soustavy Slunce-Země dosáhl v lednu 2022.
Zdroj: https://phys.org/news/2022-03-space-telescope-image-star-photobombed.html a http://www.sci-news.com/astronomy/webbs-optics-10626.html
autor: František Martinek