Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Astronomové z Pensylvánské státní univerzity (Penn State) a vědci z Institutu SETI použili novou techniku zaměřenou na pozorování planet k vyhledávání mimozemské techniky v hvězdném systému TRAPPIST-1. Jedná se o nejdelší cílené pátrání po mimozemských rádiových signálech v této lokalitě.
Astronomové vyvinuli novou techniku pro hledání rádiových signálů z planet mimo Sluneční soustavu, zejména z těch, které jsou v jedné přímce se Zemí i mezi sebou. Tyto signály by byly podobné těm, které se používají pro komunikaci s rovery na Marsu. Astronomové z Pensylvánské státní univerzity ve spolupráci s vědci z Institutu SETI strávili 28 hodin používáním soustavy radioteleskopů Allen Telescope Array (ATA), aby prozkoumali hvězdný systém TRAPPIST-1 a hledali v něm známky mimozemské techniky. Toto úsilí představuje dosud nejdelší soustředěné pátrání po rádiových signálech od hvězdy TRAPPIST-1.
Přestože nebyly nalezeny žádné důkazy o mimozemské technologii, projekt představil novou metodu pro budoucí pátrání. Výzkum byl přijat k publikaci v časopise Astronomical Journal.
Zdokonalení technologie detekce mimozemských signálů
„Tento výzkum ukazuje, že se blížíme k technologii a metodám, které by mohly detekovat rádiové signály podobné těm, které vysíláme do vesmíru,“ řekl Nick Tusay, postgraduální student výzkumu na Penn State a hlavní autor článku. „Většina hledání předpokládá silný signál, jako je maják určený k dosažení vzdálených planet, protože naše přijímače mají limit citlivosti na minimální výkon vysílače, který přesahuje vše, co neúmyslně vysíláme. Ale s lepším vybavením, jako je připravovaná soustava Square Kilometer Array (SKA), bychom mohli být brzy schopni detekovat signály od mimozemské civilizace komunikující se svými kosmickými sondami.“
Projekt se zaměřil na úkaz zvaný zákryt planety planetou (PPO). K PPO dochází, když se z pohledu Země jedna planeta pohybuje před druhou. Pokud v tomto hvězdném systému existuje inteligentní život, mohou rádiové signály vysílané mezi planetami unikat a být detekovány ze Země.
Připojená ilustrace zobrazuje komunikaci mezi planetami mimo naši Sluneční soustavu z pohledu Země. Nový výzkum pomocí soustavy radioteleskopů Allen Telescope Array hledal tento typ komunikace, podobný komunikaci mezi Zemí a našimi vozítky na Marsu, a to v hvězdném systému TRAPPIST-1.
Pokroky v analýze signálů na ATA
Pomocí modernizovaného zařízení ATA – řady rádiových antén určených k pátrání po mimozemských technologiích, které se nachází na observatoři Hat Creek v Kaskádovém pohoří, asi 450 km severně od San Francisca – tým skenoval širokou škálu frekvencí a hledal úzkopásmové signály, které jsou považovány za možné známky mimozemské technologie. Tým vyfiltroval miliony potenciálních signálů a zúžil počet kandidátů pro podrobnou analýzu na přibližně 11 000. Během předpovězených oken PPO tým zachytil 2 264 těchto signálů. Žádný z nich však nebyl mimozemského původu.
Nové schopnosti ATA, které zahrnují pokročilý software pro filtrování signálů, pomohly týmu oddělit možné mimozemské signály od pozemských. Výzkumníci uvedli, že věří, že zdokonalení těchto metod a zaměření se na události, jako jsou PPO, by mohlo pomoci zvýšit šance na odhalení mimozemských signálů v budoucnu.
Výzkum SETI a zapojení studentů
„Na tomto projektu pracovali vysokoškolští studenti v rámci programu 2023 SETI Institute Research Experience for Undergraduates,“ uvedla Sofia Sheikhová, výzkumná pracovnice SETI Institute, která získala doktorský titul na Penn State. „Studenti hledali signály z lidmi vyrobených orbitálních sond kolem Marsu, aby ověřili, zda systém dokáže signály správně detekovat. Byl to vzrušující způsob, jak zapojit studenty do špičkového výzkumu SETI.“
Soustava TRAPPIST-1 je malá, chladná hvězda vzdálená od Země asi 41 světelných let. Obíhá kolem ní sedm skalnatých planet, z nichž některé se nacházejí v obyvatelné zóně, kde by mohla existovat voda v kapalném skupenství, která je nezbytnou součástí života, jak ho známe. Proto je TRAPPIST-1 jedním z hlavních cílů pro hledání života mimo Zemi.
Budoucí směry astronomického výzkumu
„Soustava TRAPPIST-1 je relativně blízko Zemi a máme podrobné informace o oběžné dráze jejích planet, což z ní činí vynikající přírodní laboratoř pro testování těchto technik,“ řekl Nick Tusay. „Metody a algoritmy, které jsme vyvinuli pro tento projekt, lze nakonec aplikovat i na jiné hvězdné systémy a zvýšit tak naše šance na nalezení pravidelné komunikace mezi planetami mimo Sluneční soustavu, pokud existuje.“
Tým tentokrát žádné mimozemské signály nenašel, ale bude pokračovat ve zdokonalování svých pátracích technik a v průzkumu dalších hvězdných systémů. Budoucí pátrání s většími a výkonnějšími radioteleskopy by vědcům mohlo pomoci odhalit ještě slabší signály a rozšířit naše znalosti o vesmíru, uvedl tým.
Zdroj: https://scitechdaily.com/breakthrough-technique-could-reveal-alien-communications-between-planets/
autor: František Martinek