Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Průkopnická mise NASA k detekci gravitačních posunů v nanometrovém měřítku

Průkopnická mise NASA k detekci gravitačních posunů v nanometrovém měřítku

24.05.2024

Na připojeném obrázku je vědecká družice GRATTIS na oběžné dráze Země se dvěma gravitačními referenčními senzory na palubě. Observatoř bude sloužit jako testovací platforma pro inerciální referenční systémy nové generace ke sledování pohybů hmoty na zemském povrchu a poskytne vhled do vědy o klimatu, geologii, oceánografii a hydrologii.

NASA si vybrala University of Florida (UF), aby vedla misi GRATTIS, která bude využívat pokročilé senzory k monitorování zemských gravitačních změn a ke zlepšení sledování životního prostředí. Vybrala tým leteckých inženýrů z University of Florida, aby uskutečnili průkopnickou misi v hodnotě 12 milionů dolarů zaměřenou na zlepšení způsobu, jakým sledujeme změny ve strukturách Země, jako jsou tektonické desky a oceány.

Mise s názvem GRATTIS (Gratitational Reference Advanced Technology Test in Space) byla vybrána mezi 15 návrhy v národní soutěži.

Pokroky v gravitačním snímání

GRATTIS předvede výkon nejmodernějších senzorů, které měří gravitační změny v nanometrovém měřítku z vesmíru, aby monitorovaly pohyby na zemském povrchu a v nitru.

University of Florida je odhodlána být lídrem v průzkumu vesmíru a toto je dokonalý příklad toho, jak naši výzkumníci rozvíjejí lidské chápání světa a vesmíru,“ řekl prezident University of Florida Ben Sasse. „Jsme nadšeni, že můžeme podpořit náš výzkumný tým, který posouvá hranice lidské zvídavosti a inovací.“

Vývoj a spouštění inovativní technologie

Během několika příštích let se tým vedený hlavním řešitelem Johnem Conklinem, Ph.D., profesorem na katedře strojního a leteckého inženýrství, zaměří na finalizaci senzorové technologie a její integraci do kosmické sondy. Očekává se, že ke startu dojde kolem roku 2027 na palubě rakety Falcon 9 (SpaceX) a následné operace bude řídit operační tým mise UF.

Naše technologie poskytne zásadní informace o pohybu vody a ledu na planetě,“ řekl Conklin. „Tato data jsou nezbytná pro monitorování sucha, hodnocení zásob podzemní vody a pochopení dopadu tání ledových příkrovů na hladiny moří.“

Posílení leteckého programu UF

Tento projekt představuje významný milník pro letecký program UF, který také dosáhl pokroku v oblastech, jako je vesmírný pohon a přístrojové vybavení pro detekci gravitačních vln. Úzce je v souladu s vizí nového vesmírného institutu UF, který pracuje na pokroku vesmírné vědy tím, že využívá širokou škálu univerzitního výzkumu souvisejícího s vesmírem z různých akademických oborů.

Mise GRATTIS staví na předchozích úspěších a podtrhuje roli univerzity jako lídra v kosmické vědě a inženýrství,“ řekl Forrest Masters, Ph.D., prozatímní děkan Herbert Wertheim College of Engineering.

Úsilí o spolupráci a budoucí dopady

Conklin řekl, že mise GRATTIS zahrnuje společné úsilí s několika klíčovými partnery. „Tato mise je důkazem odhodlání a spolupráce výzkumníků z University of Florida, Texas A&M University, Embry-Riddle Aeronautical University a průmyslových partnerů, jako jsou CrossTrac Engineering, BAE Systems, Fibertek Inc. a Apex Space,“ dodává Conklin.

GRATTIS je připravena připravit cestu pro budoucí mise NASA pro vědu o Zemi, s důsledky, které se rozšíří i do nadcházejících desetiletí. „Jsme nadšeni, že vidíme, jak se naše práce přenáší z laboratoře do vesmíru a přispívá k pokroku v našem chápání dynamických procesů na Zemi,“ řekl Conklin.

Zdroj: https://scitechdaily.com/grattis-unveiled-nasas-pioneering-mission-to-detect-nanometer-scale-gravitational-shifts-from-space/0,

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz