Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
V prosinci letošního roku budeme mít po delší době možnost na obloze pozorovat poměrně jasnou kometu – 46P/Wirtanen. Přestože je již v současnosti viditelná i malými dalekohledy, její pozorování není a nebude jednoduché. Kometa však prožívá jeden z nejpříznivějších návratů v zaznamenané historii – 15. prosince bude od Země jen 30krát dále než Měsíc.
Periodickou kometu 46P/Wirtanen objevil 17. ledna 1948 Carl Wirtanen na Lickově observatoři v Kalifornii. Její návraty byly v minulosti pro pozorovatele velmi nepříznivé, a to až do 90. let 20. století. Při návratu v roce 2002 však kometa dosáhla 9. magnitudy a byla viditelná i většími triedry. Zatím poslední návrat v roce 2013 byl opět velice nepříznivý. Vše se změní letos.
Návrat komety 46P/Wirtanen v roce 2018 je nejen nejpříznivější z dosud pozorovaných, ale zároveň se jedná o jeden z desítky nejbližších průletů kometárního jádra kolem Země za celou moderní historii pozorování komet [2]. 46P se k Zemi přiblíží 15. prosince na vzdálenost 0,0775 AU (méně než 1 200 000 km), bude tedy jen asi 30krát dále od Země než Měsíc.
Vývoj jasnosti komety 46P/Wirtanen v letošním návratu.
Zdroj: https://cobs.si/
|
Vývoj průměru komy komety 46P/Wirtanen v letošním návratu. Zdroj: https://cobs.si/ |
Na přelomu listopadu a prosince 2018 začne kometa na obloze stoupat přes souhvězdí Eridanus (Eri) do Býka (Tau) a bude znatelně zjasňovat. Mezi 15. a 16. prosincem projde na obloze kolem známé otevřené hvězdokupy Plejády (M 45) – v té době by mohla být (za ideálních podmínek na přírodní tmavé obloze) pozorovatelná i pouhým okem. Odhady maximální jasnosti se pohybují mezi 5. a 3. hvězdnou velikostí.
Vzhledem k malé vzdálenosti mezi Zemí a kometou však může být pozorování i při vysoké jasnosti obtížné. Staré krátkoperiodické komety, jako je i 46P, jsou typické rozsáhlou nazelenalou komou a vytvářejí jen málo nápadný ohon. V případě takto blízkého průletu bude kometa na obloze vypadat jako velký difúzní flek (o průměru možná větším než Měsíc v úplňku) a v kombinaci s prosincovým počasím (a světelným smogem v okolí měst) bude i ve větších dalekohledech na hvězdárnách pozorovatelná jen jako mlhavý obláček.
K pozorování je tedy vhodné zvolit lokalitu s tmavou oblohou a období, kdy se na obloze nenachází Měsíc. Orientovat se můžete podle následující tabulky, která udává pozice komety pro celý prosinec 2018, a také nejlepší období pro pozorování (s přihlédnutím k aktuální fázi Měsíce). [R.A. a D. – rovníkové souřadnice komety pro půlnoc SEČ; r – vzdálenost od Slunce v a.u.; d – vzdálenost od Země v a.u.; El. – elongace; m1 – celková jasnost; čas (výška nad obzorem) – pro nejlepší pozorování].
Datum R.A. D. r d El. m1 čas (výška) |
2018-12- 1.00 2 30.90 -20 1.8 1.068 0.121 129 4.8 21:39 (21) |
Pro zájemce jsme připravili rovněž vyhledávací mapky, které obsahují hvězdy do 7. magnitudy a umožní pohodlné vyhledání komety pomocí malého dalekohledu či triedru (mapa 1 pro tisk, mapa 2 pro tisk).
podle článku Petra Horálka [1] upravil Jiří Srba
[1] Těšte se na kometu Wirtanen!: https://www.astro.cz/clanky/ukazy/teste-se-na-kometu-wirtanen.html
[2] Comet Close Approaches to the Earth: http://wirtanen.astro.umd.edu/close_approaches.shtml
[3] Aktuální pozorování, grafy: https://cobs.si/
[4] Galerie snímků komety 46P (i dalších): http://spaceweathergallery.com/comet_gallery.html
[*] Fotografie v úvodu: originální snímek byl pořízen 28. listopadu mezi 20:30 a 20:50 SEČ, celková expozice 11 minut. Kometa se nacházela ve výšce jen 16° nad obzorem. (foto: Hvězdárna Valašské Meziříčí / Jiří Srba)