Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. pořádá každý pracovní den ve večerních hodinách akce nazvané Beseda u dalekohledu (BUD), zaměřené na pozorování zajímavých objektů na obloze. Vzhledem k tomu, že v následujících měsících nenastává pravá astronomická noc, ale pouze astronomický soumrak, je toto období vhodné především k pozorování jasných objektů, jako je Měsíc či některé planety.
Využijte každý jasný večer v květnu a v červnu, kdy v kopuli hvězdárny je menší počet návštěvníků, a tudíž budete mít více času a pohodlí na prohlížení jednotlivých objektů. Nestává se často, aby bylo k vidění tolik planet najednou. Pozorování je doplněno odborným výkladem a besedou.
A které zajímavé objekty si můžete dalekohledem prohlédnout? Nejjasnějším objektem je Měsíc, který je ve vhodné pozici k pozorování ve druhé polovině května (kromě konce měsíce), stejně tak i ve druhé polovině června. Večerní oblohu zdobí také tři jasné planety. Především je to nad západním obzorem Venuše (tj. Večernice), u níž můžeme dalekohledem pozorovat například střídání fází (podobně jako to známe u Měsíce).
Nad jihozápadním obzorem upoutá naši pozornost rudá planeta Mars (v souhvězdí Lva), po jejímž povrchu se mj. projíždějí dva roboti na kolečkách: Spirit a Opportunity. Mars patří mezi čtyři tělesa ve Sluneční soustavě, na nichž by mohl existovat jednoduchý život. Nejpozději vychází planeta Saturn (najdeme ji zhruba nad jižním obzorem v souhvězdí Panny), která patří mezi nejhezčí planety díky svému nádhernému prstenci. Již 6 let kolem ní krouží kosmická sonda Cassini a posílá na Zemi úchvatné fotografie a další informace.
Program je dále doplněn pozorováním hvězd a dvojhvězd, případně jasných galaxií či hvězdokup.
Akce je vhodná i pro rodiny s dětmi, které upoutá především jasně zářící Měsíc.
Další informace najdete v článku o večernín programu.
autor: František Martinek