Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Na slavnosti, která se uskutečnila 27. října 2013 na observatoři ESO/Paranal v chilské poušti Atacama, předal chilský prezident Sebastián Piñera zástupcům ESO podepsané formální dokumenty stvrzující, že chilská vláda poskytne ESO pozemky v oblasti Cerro Armazones. Cerro Armazones je hora vysoká 3060 m, která se v budoucnu stane domovem dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope). Nachází se asi 20 kilometrů od observatoře na hoře Cerro Paranal, kde sídlí dalekohledy komplexu ESO/VLT (Very Large Telescope).
Presidenta Piñeru přijali na observatoři Paranal Tim de Zeeuw, generální ředitel ESO, Fernando Comerón, zástupce ESO v Chile a Ueli Weilenmann – zástupce ředitele observatoře La Silla–Paranal. Prezidenta doprovázeli Alfredo Moreno, chilský ministr zahraničí a zástupci místních samospráv.
Během návštěvy se uskutečnila rovněž prohlídka vrcholu Cerro Paranal, kde dnes sídlí komplex dalekohledů VLT (Very Large Telescope), nejvyspělejší dalekohled na světě pro viditelnou oblast světla.
Během ceremoniálu v budově Residencia předal prezident Piñera generálnímu řediteli ESO nedávno podepsané veřejné dokumenty, kterými dává pozemky v oblasti Cerro Armazones organizaci ESO k dispozici. Prezident rovněž upozornil na potřebu ochrany oblohy v severním Chile. „Učinili jsme důležitý krok k upevnění pozice Chile na čele světové astronomie. Dalekohled E-ELT se stane naším největším okem hledícím k obloze, okem, které bude pod chilskou oblohou odhalovat dosud skrytá tajemství vesmíru. Dnes je významný den pro moderní astronomii a také pro Chile.“
Generální ředitel ESO vyjádřil vděčnost chilské vládě za důležitý krok, který učinila: „Spolupráce mezi Chile a ESO začala před 50 lety. Ukázala se nejen jako přínosná a trvalá, ale skýtá rovněž mimořádné příležitosti pro budoucnost – pro rozvoj Chile, pro členské státy ESO a pro pokrok na poli vědy a technologie. E-ELT je toho jasným důkazem.“
Podle schválených dokumentů poskytne chilská vláda 189 čtverečních kilometrů pozemků kolem hory Cerro Armazones pro instalaci dalekohledu E-ELT a po dobu 50 let bude garantovat koncesi vztahující se k oblastem okolo observatoře. Tato větší oblast o rozloze 362 čtverečních kilometrů bude ochraňovat dalekohled E-ELT před světelným znečištěním a vlivy těžebních aktivit. Dalekohled E-ELT by měl být v operačním stavu na počátku příštího desetiletí a bude využívat společného zázemí s observatoří Paranal.
Slavnost navázala na podpis smlouvy chilským ministrem zahraničí v říjnu 2011.
Další informace
ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy a v současnosti nejproduktivnější pozemní astronomická observatoř. ESO podporuje celkem 15 členských zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a úspěšný chod výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také vedoucí úlohu při podpoře a organizaci spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal provozuje Velmi velký teleskop (VLT), což je nejvyspělejší astronomická observatoř pro viditelnou oblast světla, a také dva další přehlídkové teleskopy. VISTA pracuje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým dalekohledem na světě, dalekohled VST (VLT Survey Telescope) je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy výhradně ve viditelné části spektra. ESO je evropským partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast ESO rovněž plánuje nový dalekohled E-ELT (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope) s primárním zrcadlem o průměru 39 metrů, který se stane „největším okem do vesmíru“.
Odkazy
Kontakty
Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz
Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz
Valentina Rodríguez; ESO education and Public Outreach Department; Santiago, Chile; Tel.: +56 2 24639123; Email: vrodrigu@eso.org
Lars Lindberg Christensen; ESO education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6761; Mobil: +49 173 3872 621; Email: lars@eso.org
Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1345. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.