Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Listopadové počasí bylo v letošním roce překvapivé. Zatímco Čechy sužovala silná inverze, první polovina měsíce se pro severovýchod Moravy nesla ve znamení jasného počasí a tím i možnosti nočního pozorování. Za 12 nocí bylo pořízeno 8370 měření, což je i měsíčním rekordem za celou historii CCD fotometrie na hvězdárně. Důvodem jsou dlouhé noci a pozorování jednoho hvězdného pole s více proměnnými hvězdami.
Na noční oblohu se vrátilo souhvězdí Rysa a mohl jsem se zaměřit na zákrytovou dvojhvězdu EL Lyn. Letos v březnu se nám podařilo v její blízkosti objevit novou zákrytovou – předběžně označenou CzeV242 Lyn. Za několik nocí pozorování bylo jasné, že se jedná o krátkoperiodickou zákrytovou dvojhvězdu typu W UMa s periodou oběhu 7h 09m 24s.
S odstupem osmi měsíců bylo možné změřit další minimum. Po zobrazení fázové křivky bylo vidět, že pro danou periodu nové pozorování nesedí. Z výpočtů vyšlo, že perioda oběhu dvojhvězd je o 2 sekundy delší. Takový rozdíl je zjistitelný, jelikož ty dvě sekundy se načítají při každém oběhu a za osm měsíců byl rozdíl půl hodiny.
Obrázek 1 - fázová křivka CzeV242 Lyn ukazuje světelnou křivku pro novou periodu.
Obrázek 2 – snímek oblohy s proměnnou hvězdou EL Lyn a novou proměnnou Cze V242 Lyn
s původním označením z katalogu GSC pod číslem 2977 1458. Snímek je převzatý ze zdigitalizované přehlídky Palomar Observatory Sky Survey.
autor: Ladislav Šmelcer