Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Krátké květnové noci a nepříliš dobré počasí umožnilo během osmi nocí pořídit 3191 měření proměnných hvězd. Mimo jiné jsem pokračoval ve fotometrii zákrytové dvojhvězdy BH Lyn. Bohužel se nepovedlo získat další měření zákrytu a porovnat výsledky z března, ale tento systém je natolik zajímavý, že si zaslouží samostatný článek.
Další zajímavou zákrytovou dvojhvězdou byla GU Her. U tohoto systému je podezření, že hvězdy mohou kolem sebe obíhat po eliptických drahách. Problém, který nastává při pozorování, je ten, že během minima zákrytu nastává poměrně dlouhá zastávka, přibližně 3,5 hodiny. Pro určení času minima je potřeba napozorovat také sestupnou a vzestupnou část světelné křivky. Při krátkých nocích je to komplikované a je potřeba najít podle předpovědi čas zákrytu přibližně kolem půlnoci. Výsledky jsou zatím nepřesvědčivé, pro analýzu je potřeba získat více měření a časů minim zákrytu.
Obrázek 1
O-C diagram pro hvězdu GU Her. V grafu jsou zobrazena minima primární (kroužky) a sekundární (trojúhelníky). Červený kroužek je primární minimum napozorované 8. května 2012 na hvězdárně ve Valašském Meziříčí. Rozmezí epoch 4500 – 5700 představuje časové období 14,5 let.
Obrázek 2
Světelná křivka GU Her ze dne 8. května 2012. Vodorovná část je zmiňovaná zastávka trvající přibližně 3,5 hodiny. Ta je důsledkem velkého poměru velikostí navzájem se zakrývajících hvězd.
autor: Ladislav Šmelcer