Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


20.02.2025
Změny pro budoucnost I - Půlmetrový dalekohled nové generace

Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.

07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Polární sopky na Jupiterově ohnivém měsíci Io

Polární sopky na Jupiterově ohnivém měsíci Io

04.10.2024
Vulkanická aktivita na Jupiterově měsíci Io
Credit: NASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM

Tento kompozitní pohled (vlevo) zobrazující vulkanickou aktivitu na Jupiterově měsíci Io byl vytvořen na základě dat ve viditelném světle a v oboru infračerveného záření, která shromáždila sonda NASA s názvem Juno během průletu kolem měsíce Io 1. března 2023. Pohled na měsíc (ve strakaté šedé a hnědé barvě) poskytla kamera JunoCam. Překryvy červené, žluté a jasně bílé barvy jsou data z přístroje JIRAM (Jovian Infrared Auroral Mapper).

Vědci z Cornellovy univerzity využili intenzivní sopečnou činnost na Jupiterově měsíci Io k lepšímu pochopení slapové teploty, která je klíčovým faktorem při vzniku a vývoji planet. Analýzou dat ze sondy Juno tým zjistil, že zvláštní rozmístění sopek na pólech Io, nikoli na rovníku, může hrát významnou roli při vnitřní regulaci tepla na měsíci. Tato studie vrhá světlo na dynamické interakce uvnitř Io a nabízí pohled na možné podpovrchové oceány na jiných měsících, které jsou poháněny podobnými mechanismy ohřevu.

Slapový ohřev na Io

Astronomové z Cornellovy univerzity zkoumali slapové ohřívání – základní proces při vzniku a vývoji planet – a prozkoumali pekelnou vulkanickou krajinu Jupiterova měsíce Io, vulkanicky nejaktivnějšího tělesa ve Sluneční soustavě.

Slapový ohřev hraje důležitou roli při ohřívání a vývoji oběžné dráhy nebeských těles,“ řekl Alex Hayes, profesor astronomie. „Poskytuje teplo nezbytné pro vznik a udržení podpovrchových oceánů na měsících kolem obřích planet, jako jsou Jupiter a Saturn.“

Studium nehostinné krajiny sopek na Io vlastně inspiruje vědu k hledání života,“ řekla hlavní autorka Madeline Pettine, doktorandka astronomie.

Zkoumáním dat z průletu sondy Juno astronomové zjistili, že Io má na svých pólech aktivní sopky, které mohou pomáhat regulovat slapový ohřev – který je způsobován třením – v jeho magmatickém nitru.

Výzkum byl publikován v časopise Geophysical Research Letters.

Vulkanická distribuce a interakce

Gravitace Jupitera je neuvěřitelně silná,“ řekla Pettine. „Vzhledem ke gravitačním interakcím s ostatními měsíci velké planety je Io nakonec šikanován, neustále natahován a stlačován. Díky této slapové deformaci vzniká v měsíci velké množství vnitřního tepla.“

Pettine zjistila překvapivý počet aktivních sopek na pólech Io, na rozdíl od běžnějších rovníkových oblastí. Vnitřní oceány kapalné vody v ledových měsících mohou být udržovány v kapalném stavu slapovým ohřevem, řekla Pettine.

Na severu Io se nacházel shluk čtyř sopek – Asis, Zal, Tonatiuh, jedna nepojmenovaná a jedna samostatná jménem Loki – které byly velmi aktivní a vytrvalé, s dlouhou historií průzkumu prostřednictvím vesmírných misí a pozemních pozorování. Jižní skupina, sopky Kanehekili, Uta a Laki-Oi, vykazovala rovněž silnou aktivitu.

Dlouho žijící čtveřice severních sopek se rozjasnila současně a zdálo se, že na sebe vzájemně reagují. „Všechny se zjasnily a pak ztmavly srovnatelným tempem,“ řekla Pettine. „Je zajímavé pozorovat sopky a sledovat, jak na sebe navzájem reagují.“

Zdroj: https://scitechdaily.com/polar-volcanoes-on-jupiters-fiery-moon-io-unlock-mysteries-of-tidal-heating/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz