Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


20.02.2025
Změny pro budoucnost I - Půlmetrový dalekohled nové generace

Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.

07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Po přistání na Měsíci se Indie zaměří na Slunce

Po přistání na Měsíci se Indie zaměří na Slunce

31.08.2023

Několik dní poté, co se indická vesmírná agentura ISRO stala první zemí, která přistála s kosmickou sondou poblíž převážně neprozkoumaného jižního pólu Měsíce, v pondělí 28. srpna 2023 oznámila, že vypustí satelit k průzkumu Slunce. „Vypuštění sondy Aditya-L1, první vesmírné indické observatoře, která bude studovat Slunce, je naplánováno na 2. září 2023,“ uvedla Indian Space Research Organization (ISRO) na X, dříve známém jako Twitter.

Aditya, což v hindštině znamená „Slunce“, bude navedena na halo oběžnou dráhu v oblasti vesmíru označované jako Lagrangeův librační bod L1 soustavy Slunce-Země, asi 1,5 milionu kilometrů od Země, což poskytne sondě nepřetržitý nerušený výhled na Slunce. „To poskytne větší výhodu pozorování sluneční aktivity a jejího vlivu na kosmické počasí v reálném čase,“ řekl zástupce ISRO. Kosmická sonda ponese sedm přístrojů k pozorování vzdálených vrstev atmosféry Slunce – známých jako fotosféra a chromosféra – včetně použití elektromagnetických detektorů a detektorů částicového pole.

Mezi několika úkoly bude studovat spouštěče kosmického počasí včetně lepšího pochopení dynamiky slunečního větru. Zatímco NASA a Evropská vesmírná agentura (ESA) již dříve vypustily své sondy ke studiu Slunce, pro Indii to bude první taková mise. Start sondy je naplánován na 2. září 2023 z indického kosmodromu Sriharikota.

Bezpilotní sonda Chandrayaan-3 přistála na měsíčním povrchu minulý týden, čímž se Indie stala teprve čtvrtou zemí za Spojenými státy, Sovětským svazem a Čínou, která úspěšně přistála na Měsíci. To znamenalo poslední milník v indickém ambiciózním vesmírném programu, který vyvolal bouřlivé oslavy v nejlidnatější zemi světa.

Indie má poměrně nízkorozpočtový vesmírný program, který však od prvního vyslání sondy na oběžnou dráhu Měsíce v roce 2008 značně narostl. Odborníci tvrdí, že Indie dokáže udržet nízké náklady kopírováním a adaptací stávajících technologií a díky množství vysoce kvalifikovaných inženýrů, kteří vydělávají zlomek mezd svých zahraničních protějšků.

V roce 2014 se Indie stala prvním asijským státem, který vyslal sondu na oběžnou dráhu kolem Marsu, a na příští rok je plánováno zahájit třídenní misi s posádkou na oběžnou dráhu Země. Plánuje také společnou misi s Japonskem s cílem vyslání další sondy k Měsíci do roku 2025 a orbitální misi k Venuši během příštích dvou let.

Zdroj: https://phys.org/news/2023-08-moon-india-eyes-sun.html a http://fullafterburner.weebly.com/next-gen-weapons/aditya-l1-indias-first-sun-mission

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz