Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


20.02.2025
Změny pro budoucnost I - Půlmetrový dalekohled nové generace

Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.

07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Plášť Měsíce na odvrácené straně Měsíce je mnohem sušší

Plášť Měsíce na odvrácené straně Měsíce je mnohem sušší

13.04.2025
Čínská sonda Chang´e-6 na povrchu Měsíce
Credit: CNSA

Podle nových údajů z čínské mise Chang'e-6 je plášť Měsíce na jeho odvrácené straně mnohem sušší než na straně přivrácené, což odhaluje skryté rozdělení měsíční vody. Čínští vědci, kteří analyzovali vzorky z odvrácené strany Měsíce, zjistili, že v jeho plášti je podstatně méně vody než na jeho přivrácené straně, což naznačuje určité vnitřní rozdělení našeho nebeského souseda.

Tento objev založený na vzorcích čediče, které přivezla čínská sonda Chang'e-6, nabízí nový pohled na záhadný vznik a vývoj Měsíce. Mohl by dokonce změnit teorie o bouřlivém původu Měsíce a o tom, jak voda během miliard let formovala jeho nitro.

Sušší plášť na odvrácené straně Měsíce
Čínští vědci na základě nové analýzy vulkanických hornin získaných lunární misí Chang'e-6 zjistili, že plášť Měsíce obsahuje na odvrácené straně výrazně méně vody než na straně přivrácené. Výzkum, který vedl profesor Hu Sen z Ústavu geologie a geofyziky Čínské akademie věd, byl 9. dubna 2025 publikován v časopise Nature. Tým zkoumal bazalty z odvrácené strany Měsíce a zjistil, že jejich zdroj obsahuje pouze 1 až 1,5 mikrogramu vody na gram, což je mnohem méně než množství obvykle zjištěné na přivrácené straně. Tento objev by mohl poskytnout důležité informace o tom, jak Měsíc vznikl a jak se jeho nitro vyvíjelo v průběhu času.

Rozdíly v koncentraci vody na Měsíci
Předchozí studie vzorků z přivrácené strany Měsíce ukázaly, že voda je v jeho nitru rozložena nerovnoměrně a její koncentrace se pohybuje od 1 do 200 μg/g. Pozoruhodné je, že kůra odkrytá na povrchu Procellarum KREEP Terrane na přivrácené straně Měsíce má vyšší koncentraci thoria (Th) než další dvě primární měsíční geochemické oblasti: Feldspathic Highlands a South Pole-Aitken (SPA) Basin na odvrácené straně Měsíce.

Nekompatibilní prvky a měsíční suchost
Thorium i voda jsou během magmatických procesů považovány za nekompatibilní prvky, což znamená, že přednostně zůstávají v tavenině, místo aby se začlenily do krystalizujících minerálů. Toto geochemické chování naznačuje, že plášť pod pánví SPA na odvrácené straně Měsíce může obsahovat nižší množství vody.

Mise s návratem vzorků z Měsíce a související
odhady obsahu vody
Credit: Prof. HU Sen’s group

Pro potvrzení této hypotézy se výzkumný tým zaměřil na analýzu obsahu vody a izotopů vodíku v inkluzích taveniny a apatitu v křídových bazaltech - v prvních vzorcích přivezených z odvrácené strany Měsíce, z pánve SPA.

Měření skryté vody na Měsíci
Výsledky týmu ukazují, že mateřské magma těchto bazaltů obsahuje 15-168 μg/g vody. Kromě toho tým odhadl, že zdrojový plášť bazaltů odebraný sondou Chag´e-6 má obsah vody 1-1,5 μg/g, což je výrazně méně než obsah vody v plášti na přivrácené straně.

Nový pohled na původ Měsíce
Tento rozdíl ukazuje na možnou dichotomii obou hemisfér ve vnitřním rozložení vody na Měsíci, která odráží mnoho asymetrických rysů pozorovaných na měsíčním povrchu. Tento nový odhad obsahu vody v měsíčním plášti na odvrácené straně představuje významný krok kupředu v upřesňování našich znalostí o zásobách vody v silikátovém plášti Měsíce. Poskytuje důležitá omezení pro hypotézu vzniku Měsíce v důsledku obřího impaktu a zdůrazňuje roli vody v dlouhodobém vývoji Měsíce.

Zdroj: https://scitechdaily.com/dry-moon-rising-change-6-uncovers-a-hidden-water-divide-in-lunar-mantle/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz