Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Planetu Uran doprovázejí tři asteroidy

Planetu Uran doprovázejí tři asteroidy

24.06.2013

Astrofyzikové z Complutense University v Madridu potvrdili, že Crantor, velká planetka o průměru 70 km obíhá kolem Slunce po podobné dráze jako planeta Uran, přičemž jeden oběh vykoná za stejnou dobu. Vědci poprvé demonstrovali, že nejen tato, ale i další dvě planetky ze skupiny Kentaurů krouží kolem Slunce po koorbitálních drahách s Uranem.

Uruguayský astronom Tabaré Gallardo tvrdil již v roce 2006, že asteroidy Crantor a 2000 SN331 vykonají jeden oběh za stejnou dobu jako planeta Uran – tedy přibližně za 84 pozemské roky. Nyní dva astronomové z Complutense University (UCM, Španělsko) potvrdili, že v případě asteroidu Crantor to je skutečně pravda.

Počítačové simulace uskutečněné ve středisku Data Processing Centre, UCM, napovídají, že planetka 2000 SN331 nemá souměřitelnou dráhu s Uranem v poměru 1:1, zatímco Crantor ano, což znamená, že kolem Slunce oběhne za stejnou dobu jako planeta Uran,“ říká Carlos de la Fuente Marcos, jeden z autorů nové studie.

Kromě toho dráha planetky Crantor má velmi podobnou velkou poloosu dráhy jako Uran, ačkoliv její excentricita a sklon k ekliptice kolísají. Jejich dráhy a obrázky jsou publikovány v časopise Astronomy & Astrophysics.

Dráha asteroidu Crantor o průměru 70 km je udržována gravitací Slunce a Uranu, avšak je nestabilní v důsledku poruch způsobovaných blízkým Saturnem,“ dodává Carlos de la Fuente Marcos.

Vědci rovněž objevili další objekt, který obdržel předběžné označení 2010 EU65, a který obíhá po podobné dráze jako planetka Crantor. Dráha tohoto dalšího tělesa je mnohem stabilnější, neboť obíhá po méně eliptické trajektorii. Taktéž poslední data o třetím tělese s označením 2011 QF99, jehož objev byl ohlášen teprve před několika týdny, rovněž naznačují, že krouží kolem Slunce po podobné dráze jako planeta Uran.

Podle Centra pro malé planetky (Minor Planet Center), řídícího orgánu pro pojmenovávání planetek a komet, patří tyto tři objekty, které doprovázejí planetu Uran, do skupiny těles označovaných termínem Kentauři. Jedná se o ledová tělesa, která obíhají kolem Slunce v prostoru mezi drahami planet Jupiter a Neptun.

Crantor, 2010 EU65 a 2011 QF99 jsou první tělesa, u kterých bylo zdokumentováno, že obíhají po podobné dráze jako planeta Uran,“ dodává Carlos de la Fuente Marcos, „třebaže poněkud odlišnou rychlostí a po odlišné trajektorii.“

Astronomové vypočítali, že dráhy těchto tří těles přidružených k Uranu mohou být stabilní po mnoho miliónů roků. Z astronomického hlediska to však není příliš dlouho. Stejný tým astronomů identifikoval rovněž tři nové Trojany Marsu. Tyto planetky mohou zůstat na stabilních drahách více než 10 miliónů roků.

Zdroj: http://phys.org/news/2013-06-centaurs-uranus-solar.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz