Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Nový výzkum poskytuje předběžné důkazy podporující model kvantové gravitace, který naznačuje, že rychlost ultrarelativistických částic se snižuje se zvyšující se energií. Studie použila data z Fermiho dalekohledu a IceCube Neutrino Observatory k ověření teorie. Zjištění znamenají významný pokrok v oblasti kvantové gravitace. Vědci dosáhli významného milníku na poli výzkumu kvantové gravitace, když našli předběžnou statistickou podporu pro kvantovou gravitaci.
Ve studii publikované v Nature Astronomy dne 12. června 2023 tým výzkumníků z Neapolské univerzity „Federico II“, Univerzity ve Vratislavi a Univerzity v Bergenu zkoumal kvantově-gravitační model šíření částic, ve kterém rychlost ultrarelativistických částic klesá s rostoucí energií. Očekává se, že tento efekt bude extrémně malý, úměrný poměru mezi energií částic a Planckovou stupnicí, ale při pozorování velmi vzdálených astrofyzikálních zdrojů se může akumulovat na pozorovatelnou úroveň. Vyšetřování využívalo gama záblesky pozorované Fermiho teleskopem a ultravysokoenergetická neutrina detekovaná IceCube Neutrino Observatory, testující hypotézu, že některá neutrina a některé záblesky gama mohou mít společný původ, ale jsou pozorovány v různých časech v důsledku energeticky závislého snížení rychlosti.
„Kombinací dat z IceCube a Fermiho teleskopu jsme našli předběžné důkazy podporující modely kvantové gravitace, které tento efekt předpovídají. Jde o významný milník na poli výzkumu kvantové gravitace, protože je to poprvé, kdy byla nalezena taková úroveň statistických důkazů podporujících kvantovou gravitaci,“ říká hlavní autor studie, profesor Giovanni Amelino-Camelia z Neapolské univerzity.
„I když jsou tato zjištění předběžná, poskytují silný základ pro další podrobné výzkumy, protože pokračujeme ve shromažďování dat z našich gama-teleskopů a neutrinových detektorů. I kdyby budoucí data tento efekt nepotvrdila, naše zjištění by stále poskytovala přísná omezení parametrů relevantních modelů, což by již představovalo vzácný a pozoruhodný krok pro výzkum kvantové gravitace,“ dodává profesor Amelino-Camelia.
autor: František Martinek