Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Plyn je základním materiálem, z kterého se zformovaly všechny galaxie. Vývoj galaxií je primárně procesem akrece atomárního plynu z mezigalaktického prostředí a jeho transformování do podoby hvězd. Pozorování a výzkum atomárního plynu uvnitř a v okolí galaxií je rozhodující pro studium vzniku galaxií a jejich vývojových modelů. Pozorování jemné struktury emisních čar na vlnové délce 21 centimetrů v případě atomárního vodíku na rádiových vlnách je nejpřímočařejší cestou k výzkumu atomárního plynu.
Nedávné obsáhlé mapování při pozorování emisních čar na vlnové délce 21 centimetrů v sousedství velmi dobře známé kompaktní skupiny galaxií Stephanův kvintet pomocí čínského radioteleskopu FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope), kdy vedoucím týmu byl Xu Cong, výzkumník z National Astronomical Observatories of the Chinese Academy of Sciences (NAOC), se podařilo odhalit velmi velké struktury atomárního plynu o délce zhruba 2 milióny světelných roků (tj. přibližně 20krát větší než průměr Mléčné dráhy.
Radioteleskop FAST je v současné době největší a nejcitlivější jednotlivou anténou na světě. Její 19svazkový přijímač v největším pásmu L napájí sadu detektorů pro pozorování na vlnové délce 21 centimetrů. Plné uvedení do provozu 19svazkového přijímače radioteleskopu FAST otevřelo nové okno v oblasti výzkumu atomárního plynu v kosmickém prostoru, zejména pro nízkohustotní difuzní plyn ze vzdálených galaxií.
„Toto je největší struktura atomárního plynu doposud objevená v okolí kupy galaxií,“ říká Xu Cong. Při pozorování bylo dosaženo vysoké citlivosti a úhlového rozlišení 4´, což v současné době umožňuje pozorování atomárního vodíku s největší citlivostí na emisní čáře 21 centimetrů s tímto úhlovým rozlišením.
Skupinu galaxií Stephanův kvintet objevil francouzský astronom Edouard Stephan v roce 1877. Nová pozorování ukázala, že velkorozměrový difuzní nízkohustotní plyn existuje daleko od centra kupy galaxií a je pravděpodobné, že plyn zde existoval i před jednou miliardou roků. Pozorování vybízejí současné teorie ke studiu galaktických kup a jejich vývoje, protože není jasné, jak nízkohustotní atomární plyn může přežívat ionizaci působením intergalaktického ultrafialového pozadí na tak dlouhé časové škále.
Objev byl nedávno publikován v časopise Nature.
Zdroj: https://scitechdaily.com/20-times-larger-than-the-milky-way-large-atomic-gas-structure-discovered/
autor: František Martinek