Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Nový výzkum zdvojnásobil stáří vesmíru na 26,7 miliardy let

Nový výzkum zdvojnásobil stáří vesmíru na 26,7 miliardy let

20.07.2023

Nová studie naznačuje, že vesmír může být starý až 26,7 miliardy let, což je téměř dvojnásobek obecně přijímaného stáří 13,7 miliardy roků. Nový model, zahrnující Zwickyho teorii unaveného světla a Diracovy vyvíjející se vazebné konstanty, by mohl vysvětlit existenci zralých malých galaxií vytvořených pouhých 300 milionů let po Velkém třesku a navrhnout revidovanou interpretaci kosmologické konstanty.

Nová studie navrhuje, že vesmír může být starý 26,7 miliardy let, což zpochybňuje široce přijímaný odhad 13,7 miliardy let založený na modelu Lambda-CDM. Náš vesmír by mohl být dvakrát tak starý, než jsou současné odhady, a to podle nové studie, která zpochybňuje dominantní kosmologický model a vrhá nové světlo na takzvaný „nemožný problém rané galaxie“.

Náš nově navržený model prodlužuje dobu vzniku galaxie o několik miliard let, díky čemuž je vesmír starý 26,7 miliardy let, a nikoli 13,7, jak se dříve odhadovalo,“ říká autor Rajendra Gupta, mimořádný profesor fyziky na Přírodovědecké fakultě University of Ottawa.

Astronomové a fyzikové léta počítali stáří našeho vesmíru měřením času, který uplynul od Velkého třesku, a studiem nejstarších hvězd na základě rudého posuvu světla přicházejícího ze vzdálených galaxií. V roce 2021 tak bylo díky novým technikám a pokroku v technologii stáří našeho vesmíru pomocí modelu Lambda-CDM odhadnuto na 13,797 miliardy let.

Model Lambda-CDM (Lambda-Cold Dark Matter), známý také jako standardní model kosmologie, je v současnosti nejjednodušším a nejrozšířenějším modelem, který popisuje vývoj vesmíru od jeho nejranějších okamžiků až po současnost.

Mnoho vědců však bylo zmateno existencí hvězd, které se zdají být starší, než je odhadované stáří našeho vesmíru, a objevem raných galaxií v pokročilém stavu evoluce, který umožnil kosmický dalekohled Jamese Webba. Zdá se, že tyto galaxie, existující asi 300 milionů let po Velkém třesku, mají úroveň zralosti a hmotnosti, která je obvykle spojena s miliardami let kosmického vývoje. Navíc jsou překvapivě malé, což do rovnice přidává další tajemství.

Zwickyho teorie unaveného světla navrhuje, že rudý posuv světla ze vzdálených galaxií je způsoben postupnou ztrátou energie fotonů na obrovské kosmické vzdálenosti. Bylo však vidět, že je v rozporu s pozorováními. Přesto Rajendra Gupta zjistil, že „tím, že tato teorie může koexistovat s rozpínajícím se vesmírem, je možné reinterpretovat rudý posuv jako hybridní jev, spíše než čistě kvůli expanzi“.

Kromě Zwickyho teorie unaveného světla zavádí Gupta myšlenku vyvíjejících se „vazebných konstant“, jak předpokládal Paul Dirac. Vazebné konstanty jsou základní fyzikální konstanty, které řídí interakce mezi částicemi. Podle Diraca se tyto konstanty mohly v průběhu času měnit. Tím, že jim umožníme se vyvíjet, lze časový rámec pro formování raných galaxií pozorovaných Webbovým dalekohledem při vysokých rudých posuvech prodloužit z několika set milionů let na několik miliard let. To poskytuje schůdnější vysvětlení pokročilé úrovně vývoje a hmoty pozorované v těchto starověkých galaxiích.

Gupta navíc naznačuje, že tradiční výklad „kosmologické konstanty“, která představuje temnou energii odpovědnou za zrychlující se expanzi vesmíru, potřebuje revizi. Místo toho navrhuje konstantu, která odpovídá za vývoj vazebných konstant. Tato modifikace v kosmologickém modelu pomáhá řešit hádanku malých velikostí galaxií pozorovaných v raném vesmíru, což umožňuje přesnější pozorování.

Zdroj: https://scitechdaily.com/cosmic-paradigm-shift-new-research-doubles-universes-age-to-26-7-billion-years/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz