Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Nové webové stránky NASA, JPL (Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Kalifornie) jsou určeny ke vzdělávání a informování veřejnosti v oblasti klimatických změn na Zemi. Internetové stránky s názvem „The Global Climate Change“ poskytují srozumitelné informace o příčinách a důsledcích klimatických změn, a také o tom, jakým způsobem se NASA podílí na jejich výzkumu.
Nové webové stránky „The Global Climate Change“ jsou dostupné z adresy http://climate.jpl.nasa.gov.
Jaké hlavní informace na nových stránkách najdete?
JPL se podílí na výzkumu Země jako systému ze všech úhlů pohledu: zkoumá oceány, pevniny, atmosféru, biosféru a kryosféru (zalednění). Cílem je zjistit, jak se mění zemské klima, porozumět příčinám těchto změn. Podporuje vývoj počítačových modelů, umožňujících předpovídat budoucí trend klimatických změn. V současné době má JPL k dispozici 6 vědeckých družic na oběžné dráze kolem Země společně s dalšími 5 přístroji, umístěnými na družicích NASA s názvy Terra, Aqua a Aura. Nejnovější družice JPL s názvem Ocean Surface Topography Mission/Jason-2 byla vypuštěna 20. 6. 2008. Několik dalších družic bude podle plánu vypuštěno v průběhu příštích několika let včetně družice OCO (Orbiting Carbon Observatory), jejíž start se očekává v lednu 2009.
Zdroj: http://www.jpl.nasa.gov/news/news.cfm?release=2008-116
autor: František Martinek