Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Nové informace o asteroidu Psyche

Nové informace o asteroidu Psyche

26.08.2024

Asteroid Psyche vznikl za sněžnou čarou Sluneční soustavy a později migroval do hlavního pásu planetek. Planetologové na základě spektrálních dat z vesmírného dalekohledu James Webb Space Telescope (JWST) potvrdili detekci molekul hydroxylu na povrchu kovového asteroidu Psyche. Přítomnost hydratovaných minerálů naznačuje složitou historii planetky Psyche.

Psyche, kovový asteroid o průměru asi 226 km, je jedním z nejzajímavějších cílů v hlavním pásu asteroidů. Objekt obíhá kolem Slunce mezi drahami Marsu a Jupiteru ve vzdálenosti 378-497 milionů kilometrů od Slunce. Jeden oběh kolem Slunce trvá přibližně pět pozemských let, ale jen něco málo přes čtyři hodiny, než se jednou otočí kolem své osy.

Na rozdíl od většiny ostatních planetek, které jsou kamennými nebo ledovými tělesy, se planetologové domnívají, že Psyche se skládá převážně z železa a niklu podobně jako jádro Země. Dne 13. října 2023 vypustila NASA sondu Psyche, která urazí 3,5 miliardy km a k asteroidu dorazí v srpnu 2029.

Naše chápání vývoje Sluneční soustavy je úzce spjato s interpretací složení asteroidů, zejména těch třídy M, které obsahují vyšší koncentrace kovů,“ uvedla Dr. Stephanie Jarmaková, výzkumná pracovnice Harvardova a Smithsonova centra pro astrofyziku. „Tyto planetky byly původně považovány za obnažená jádra diferencovaných planetek, což byla hypotéza založená na jejich spektrální podobnosti s železnými meteority.“

Pozorování teleskopem JWST odhalila přítomnost
hydratovaných minerálů na povrchu Psyche

Data z Webbova teleskopu ukazují na hydroxyl a možná i vodu na povrchu Psyche. Hydratované minerály by mohly pocházet z vnějších zdrojů, včetně impaktorů. Pokud je hydratace původní nebo endogenní, pak může mít Psyche jinou evoluční historii, než naznačují současné modely.

Planetky jsou pozůstatkem procesu vzniku planet, takže jejich složení se liší podle toho, kde ve sluneční mlhovině vznikly,“ říká Dr. Anicia Arredondová, vědecká pracovnice Southwest Research Institute. „Hydratace, která je endogenní, by mohla naznačovat, že Psyche není pozůstatkem jádra protoplanety. Místo toho by to mohlo naznačovat, že Psyche vznikla za 'sněžnou čarou', což je minimální vzdálenost od Slunce, kde byly teploty protoplanetárního disku dostatečně nízké na to, aby těkavé sloučeniny kondenzovaly na pevné látky, než se přesunuly do vnějšího hlavního pásu.“

Autoři však zjistili, že proměnlivost v síle hydratačních rysů napříč pozorováními naznačuje heterogenní rozložení hydratovaných minerálů. Tato proměnlivost naznačuje složitou historii povrchu, kterou lze vysvětlit dopady uhlíkatých chondritových asteroidů, které jsou považovány za velmi hydratované. Pochopení polohy asteroidů a jejich složení nám napovídá, jak byly materiály ve sluneční mlhovině rozloženy a jak se vyvíjely od doby vzniku.

To, jak je voda rozmístěna ve Sluneční soustavě, nám umožní pochopit rozmístění vody v jiných planetárních systémech, a protože voda je nezbytná pro veškerý život na Zemi, bude nám určovat, kde hledat potenciální život jak ve Sluneční soustavě, tak i mimo ni.

Výzkum vedený Southwest Research Institute poskytne pomocí teleskopů s různými vlnovými délkami infračerveného světla odlišné, ale doplňující informace k tomu, co má zkoumat sonda Psyche,“ uvedla Dr. Tracy Beckerová, výzkumná pracovnice Southwest Research Institute.

Obrázky – credit: Southwest Research Institute

Zdroj: https://www.sci.news/space/psyche-hydroxyl-molecules-13174.html a
https://scitechdaily.com/webb-telescope-uncovers-evidence-of-hydration-on-asteroid-psyche/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz