Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.
Její vývoj bylo možné sledovat od jejího objevení u východního okraje, při přechodu přes celý sluneční disk (rotace Slunce) až k západnímu okraji (15. 6. 2020).
V této oblasti také zaznamenala sonda SDO dne 7. 6. 2020 ve 21:48 UT erupci třídy B 6,4 (typická erupce třídy B uvolní energii jako 100 miliónů atomových bomb svržených na Hirošimu).
Výron hmoty (CME) minul Zemi.
Obr. 1: snímek fotosféry a meteogram z 6. 6. 2020 (SDO)
Vývoj sluneční skvrny znázorňuje následující animace - snímky SDO od 3. 6. do 15. 6. 2020 (kliknutím lze obrázek zvětšit) - obr. 2:
Vývoj magnetického pole sluneční skvrny znázorňuje následující animace magnetogramu - snímky SDO od 3. 6. do 15. 6. 2020 (kliknutím lze obrázek zvětšit) - obr. 3:
Erupce B 6,4 z 7. 6. 2020 - obr. 4:
Všechny použité snímky jsou z družice SDO: https://sdo.gsfc.nasa.gov/data/
autor: Petr Zelený