Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


20.02.2025
Změny pro budoucnost I - Půlmetrový dalekohled nové generace

Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.

07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Nedávný miniměsíc Země má měsíční původ, naznačuje nová studie

Nedávný miniměsíc Země má měsíční původ, naznačuje nová studie

24.01.2025
Asteroid 2024 PT5 zažil dočasně zachycený průlet
v roce 2024, a to od 29. září do 25. listopadu
Credit: University of Colorado

Asteroid 2024 PT5 se nachází na dráze podobné dráze Země a na konci roku 2024 zůstal několik měsíců v bezprostřední blízkosti naší planety. 2024 PT byl poprvé detekován 7. srpna 2024 teleskopem Sutherland v Jihoafrické republice, který je financován NASA a je součástí systému ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) Havajské univerzity. Asteroid nepředstavuje pro Zemi nebezpečí, ale jeho dráha kolem Slunce se těsně shoduje s dráhou naší planety.

Objekt, který je velký asi 10 m, se zřejmě skládá z horniny odlomené z povrchu Měsíce a vyvržené do vesmíru po velkém nárazu. „Měli jsme obecnou představu, že by tento asteroid mohl pocházet z Měsíce, ale rozhodující bylo, když jsme zjistili, že je bohatý na silikátové minerály – ne takové, které se vyskytují na asteroidech, ale takové, které byly nalezeny ve vzorcích měsíčních hornin,“ řekl Teddy Kareta, astronom z Lowellovy observatoře. „Vypadá to, že není ve vesmíru příliš dlouho, možná jen několik tisíc let, protože chybí vesmírné zvětrávání, které by způsobilo zčervenání jeho spektra.“

Teddy Kareta a jeho kolegové použili pozorování z Lowell Discovery Telescope a infračerveného teleskopu NASA (IRTF) na observatoři Mauna Kea na Havaji, aby ukázali, že spektrum odraženého slunečního světla od povrchu 2024 PT neodpovídá spektru žádného známého typu asteroidu. Místo toho odražené světlo více odpovídalo měsíčním horninám.

Tento objev zdvojnásobuje počet známých asteroidů, o nichž se předpokládá, že pocházejí z Měsíce. „V roce 2016 byl nalezen asteroid 469219 Kamo'oalewa s dráhou podobnou dráze Země kolem Slunce, což naznačuje, že mohl být také vyvržen z povrchu Měsíce po velkém nárazu,“ uvedli astronomové. V letošním roce by k němu měla zamířit čínská sonda Tianwen-2 a pokusit se o odběr vzorků.

S tím, jak se teleskopy stávají citlivějšími na menší asteroidy, bude objeveno více potenciálních měsíčních balvanů, což vytváří vzrušující příležitost nejen pro vědce studující vzácnou populaci asteroidů, ale také pro vědce studující Měsíc.

Pokud lze měsíční asteroid přímo spojit s konkrétním impaktním kráterem na Měsíci, mohlo by jeho studium umožnit nahlédnout do kráterových procesů na členitém měsíčním povrchu. Také materiál z hlubin pod měsíčním povrchem – v podobě asteroidů prolétajících v blízkosti Země – může být přístupný budoucím vědcům ke studiu.

Toto je příběh o Měsíci, jak ho vyprávějí vědci zabývající se asteroidy,“ řekl Teddy Kareta. „Je to vzácná situace, kdy jsme se vydali studovat asteroid, ale pak jsme zabloudili na nové území, pokud jde o otázky, které můžeme klást 2024 PT5.“

Výsledky výzkumu byly publikovány 14. ledna 2025 v časopise Astrophysical Journal Letters.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/earths-recent-mini-moon-lunar-origin-13604.html a
https://www.astrovm.cz/cz/pro-navstevniky/aktuality-ak/zeme-bude-mit-po-dobu-57-dnu-novy-minimesic-2024-pt5.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz