Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Naše Galaxie se nachází na okraji rozsáhlé prázdnoty

Naše Galaxie se nachází na okraji rozsáhlé prázdnoty

28.07.2019

Astronomové z University of Hawaiʻi Institute for Astronomy (IfA) a mezinárodní tým vědců zmapovali velikost a tvar Místní prázdnoty (Local Void), velkého a velmi řídkého regionu vesmíru, na jehož okraji se nachází naše Galaxie – Mléčná dráha. Galaxie se nepohybují pouze v důsledku celkového rozpínání vesmíru, ale rovněž reagují na gravitační přitažlivost sousedních objektů s velkou hmotností. Proto se pohybují relativně vůči k expanzi vesmíru směrem k nejhustějším oblastem a naopak se vzdalují od regionů s nízkou hustotou – od vesmírných bublin.

Přestože žijeme v kosmické metropoli, již v roce 1987 astronomové Brent Tully (University of Hawaii) a Richard Fisher (NRAO) publikovali článek, v němž uvedli, že se naše Galaxie nachází na okraji extrémně velkého prázdného regionu, který byl označen jako Místní dutina.

Existence tohoto útvaru byla všeobecně akceptována, avšak zůstala obtížně studovaná, protože se nachází za středem naší Galaxie a tudíž zcela zakrytá před naším pohledem.

Nyní Brent Tully se svými spolupracovníky změřil pohyby 18 000 galaxií, které publikoval v příručce vzdáleností galaxií Cosmicflows-3 a sestavil kosmografickou mapu, která zvýrazňuje hranice mezi koncentrací hmoty a její absencí a definoval tak okraj Místní bubliny.

Stejnou techniku použili v roce 2014 k identifikaci celkového rozsahu naší domovské superkupy čítající více než 100 000 galaxií, která byla pojmenována Laniakea (v havajštině znamená „nezměrná nebesa“). Jedná se o nadkupu galaxií, která patří mezi největší struktury v okolním pozorovatelném vesmíru.

Stínované šedé kontury na připojeném obrázku naznačují rozsah Místní bubliny, zatímco modrozelené tečky ukazují významnější uskupení hmoty (velké galaxie, skupiny galaxií a kupy). Zakřivené modrozelené čáry ukazují odvozené pohyby těchto hmotných objektů po odečtení všeobecného rozpínání vesmíru. Většina významných uskupení galaxií obdržela zvláštní symboly jako například červený kroužek představující kupu galaxií Virgo. Převládající směry pohybu odhalené na základě drah vyznačují proud objektů směrem od Místní lokální prázdnoty.

Během tří desetiletí astronomové zkoušeli rozpoznat, proč se pohyby Mléčné dráhy, naší nejbližší velké galaxie v souhvězdí Andromedy a jejich menších sousedů odklánějí od všeobecné expanze vesmíru o více než 600 km/s,“ dodávají astronomové.

Náš výzkum ukázal, že zhruba polovina tohoto pohybu je vygenerovaná ´lokálně´ v důsledku kombinace přitažlivosti hmotné blízké kupy galaxií Virgo a našeho zapojení v rozpínání Místní dutiny, jak se postupně stává stále prázdnější.“

Výsledky studie vyšly tiskem v časopise Astrophysical Journal (arXiv.org preprint).

Zdroj: http://www.sci-news.com/astronomy/local-void-map-07419.html a http://www.ifa.hawaii.edu/info/press-releases/local_void/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz